Nowe prawo umożliwia rosyjskim władzom uznanie mediów zagranicznych za „zagranicznych agentów”. Może ono dotknąć m.in. media amerykańskie.

W sobotę rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą media zagraniczne w Rosji będą mogły być uznawane za „zagranicznych agentów”. Poinformowała o tym w sobotę agencja TASS.

Nowe prawo zostało uchwalone przez Dumę Państwową, niższą izbę rosyjskiego parlamentu, 15 listopada. Rada Federacji, czyli izba wyższa, zatwierdziła go w minioną środę. Rosyjscy deputowani podkreślali, że przepisy te są odpowiedzą na działania podjęte w USA wobec działającej tam stacji RT America.

Ustawa podpisana przez Putina umożliwia uznanie mediów zagranicznych za „zagranicznych agentów”. Dotyczy to mediów zagranicznych o różnej formie prawnej – „osoby prawne zarejestrowane na terytorium obcego państwa”, jak i „struktury zagraniczne niemające formy osoby prawnej”. Prawodawstwo dotyczy podmiotów „rozpowszechniających dla nieograniczonego kręgu osób materiały i wiadomość drukowane, audiowizualne i inne”.

Podmioty będą zaliczane do „mediów zagranicznych”, na podstawie otrzymywania przez nie funduszy „lub innego majątku” od obcych państw, ich organów państwowych, obywateli innych krajów, organizacji międzynarodowych „lub osób przez nie upoważnionych”.

Do mediów – „zagranicznych agentów” mają mieć zastosowanie analogiczne zasady do tych, które obowiązują w Rosji wobec organizacji pozarządowych, które mają ten sam status. Chodzi m.in. restrykcyjne wymogi dotyczące sprawozdawczości oraz nakaz oznaczania swoich materiałów informacją o statusie “zagranicznego agenta”.

O wpisaniu mediów zagranicznych na listę „zagranicznych agentów” będzie decydować rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: W Rosji powstaje lista „zagranicznych agentów”

Nowe prawo wcześniej krytykowali przedstawiciele rosyjskiego oddziału Transparency International, a także opozycji.

Włączenie danej organizacji lub przedsiębiorcy na listę „zagranicznych agentów” wprowadza konieczność spełniania restrykcyjnych wymogów dotyczących sprawozdawczości, a także nakazuje oznaczania swoich materiałów informacją o statusie „zagranicznego agenta”.

Nowe prawo może dotyczyć mediów amerykańskich: telewizji CNN, radiostacji Głos Ameryki oraz Radia Swoboda, rosyjskiej redakcji finansowanego przez Kongres USA Radia Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL). Do „zagranicznych agentów” mogą zostać zaliczone także rosyjskojęzyczne redakcje niemieckiej rozgłośni Deutsche Welle i brytyjskiej BBC. Uchwalone przepisy nie wymieniają konkretnych mediów.

Czytaj również: Rosja: media zagraniczne ingerowały w wybory do Dumy Państwowej w 2016

Tass / dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply