Departament Stanu USA zatwierdził potencjalny remont i modernizację wraz z pakietem wsparcia i m.in. rakietami TOW dla bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, które Chorwacja pozyskuje od Amerykanów. Chorwaci mieliby przeznaczyć na to 757 mln dol.

We wtorek amerykańskie Departament Stanu poinformował o wyrażeniu zgody na sześć kontraktów w ramach formuły Foreign Military Sales, potencjalnie wartych łącznie 1,55 mld dolarów. Dotyczą one Chorwacji, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Korei Południowej i Libanu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według oficjalnego komunikatu Defense Security Cooperation Agency (DSCA), największy wartość ma umowa z Chorwacją, która chce przeznaczyć 757 mln dolarów na odnowienie i modernizację swoich 76 bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley. Wozy te są starszego typu, jeszcze z czasów Operacji Pustynna Burza. Chorwaci chcą ulepszyć ich możliwości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Modernizacja ma dotyczyć konserwacji, a także ulepszenia radiostacji, opancerzenia czy dostarczenia symulatorów. W ramach pakiety, Chorwacji mają dostać także wyrzutnie granatów dymnych M257, 84 karabiny maszynowe M240 oraz ok. 1 700 przeciwpancernych pocisków rakietowych naprowadzanych radiowo z rodziny TOW, w tym: 1,1 tys. pocisków TOW 2A, 100 rakiet TOW 2B i 500 pocisków w wersji bunker buster, do niszczenia umocnień. Ponadto, Chorwaci otrzymają części zamienne, wsparcie techniczne czy przegląd silników.

Głównym wykonawcą prac mają być zakłady BAE Systems w York w Pensylwanii oraz Raytheon Missile Systems w Tucson, w stanie Arizona. Amerykania zaznaczają, że transakcja poprawi bezpieczeństwo Chorwacji, w tym w ramach NATO i przyczyni się do zwiększenia potencjału chorwackiej armii, w tym w kontekście zapewnienia stabilizacji w regionie.

Część komentatorów zwraca uwagę, że choć same Bradleye przekazywane są Chorwatom nieodpłatnie, to prawdopodobnie poniosą oni znaczne koszty dodatkowe związane z zakupem. Wskazują na to m.in. powyższe informacje.

O zamiarze pozyskania bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley Chorwacja informowała blisko rok temu. Chodzi o pojazdy z nadwyżek magazynowych armii USA, które wymagają jednak nie tylko modernizacji, ale też remontu. Zapowiadano przy tym utworzenie w Chorwacji lokalnego centrum serwisowego. Bradleye mają zastąpić używane przez chorwackie wojska lądowe bojowe wozy piechoty M-80. Chorwacji posiadają 128 takich pojazdów, pochodzących jeszcze z czasów istnienia Jugosławii.

DSCA zaznacza, że faktyczne transakcje odbędą się według ogłoszonych form. Po zatwierdzeniu przez Kongres, klient zagraniczny zaczyna negocjacje ws. ceny i jakości i oba te czynniki mogą w trakcie rozmów ulec zmianie.
W ramach pozostałych umów, Kanada chce ulepszyć pięć swoich samolotów transportowych C-17 za 275 mln dolarów, a Brazylia zamierza przeznaczyć 70 mln dolarów na modyfikację posiadanych torped MK 46 Mod 5 A(S) do „lekkiego” typu MK 54 Mod 0, dla swoich okrętów i śmigłowców. Liban zamierza kupić 300 pojazdów M1152 HMMWV za 55,5 mln dolarów, przy czym jest to pierwsza zaaprobowana za kadencji prezydenta Donalda Trumpa transakcja dla Libanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Arabia Saudyjska, jak poinformowano, wnioskuje o 350 mln dol. w formie usług wsparcia na okres 5 lat, które miałyby zostać zaspokojone poprzez specjalną misję szkoleń wojskowych USA w Rijadzie. W instytucji tej jest około 330 ludzi, którzy pomagają w szkoleniu saudyjskiego wojska. Z kolei Korea Południowa zamierza zakupić dwa okrętowe systemy obrony przeciwrakietowej MK 15 MOD 25 Phalanx, wraz 4 tys. sztuk amunicji i pakietem szkoleniowym. Według DSCA, Koreańczycy zamierzają zainstalować te systemy na pokładzie swoich nowych niszczycieli KDX-III.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji krytykuje Inicjatywę Trójmorza: Jest to głupie i szkodliwe dla Chorwacji

defensenews.com / dsca.mil / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz