Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, podczas wystąpienia z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa, że jest to najważniejsze święto dla Rosjan. Wyraził przekonanie, że „świat obronił i uchronił radziecki żołnierz”.

W sobotę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin nawiązał do odwołania obchodów 75-lecia zakończenia II wojny światowej, które nastąpiło z powodu pandemii koronawirusa. Zwracając się do Rosjan obiecał, że jubileusz zostanie godnie upamiętniony w terminie późniejszym – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Wyraził przekonanie, że „świat obronił i uchronił radziecki żołnierz”. W czasie przemówienia z okazji obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa podkreślił także, że jest to dla Rosjan najważniejsze święto.

Oświadczył, że dla Rosjan 9 maja jest „najważniejszym, najdroższym świętem”. Zaznaczył, że zawsze jest ono obchodzone wspólnie i hucznie. „To nasza pamięć i duma, historia naszego kraju, historia każdej rodziny, część naszej duszy” – powiedział.

Putin wspomniał o rosyjskich kombatantach, którzy, w jego opinii, „wyzwolili Europę, uchronili pokój”. „Miliony poległych nie zobaczyły i nie doczekały zwycięstwa” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PAP podaje, że Putin powiedział, iż Rosjanie przychodzą do Grobu Nieznanego Żołnierza „pokłonić się wszystkim obrońcom ojczyzny, bohaterom, którzy na zawsze pozostali w zbiorowych i nieznanych grobach pod Moskwą i Smoleńskiem, Stalingradem i Kurskiem, pod Sewastopolem i Mińskiem, Kijowem i Rygą, pod Berlinem i Wiedniem (…) na brzegach Newy, Dniepru, Dunaju, Wisły i Odry”.

Putin dodał, że polegli w wojnie „oddali swoje życie, abyśmy żyli my, nasze dzieci i wnuki. Ci, którzy jeszcze się nie urodzili i jeszcze mają przyjść na ten świat, których obronił i uchronił radziecki żołnierz”.

„Wiemy, mocno wierzymy, że jesteśmy niezwyciężeni, gdy jesteśmy razem” – tymi słowami prezydent Rosji zakończył przemówienie.

Zobacz także: Putin chce potępienia zajęcia Zaolzia przez Polskę w 1938 roku

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz