Jak wskazuje najnowszy sondaż partia radykalnej niemieckiej lewicy – Die Linke – może zniknąć ze sceny politycznej. Może się to stać za sprawą jej byłej parlamentarzystki, która wybrała odrębną drogę.

Najnowszy sondaż sympatii partyjnych INSA wskazuje jako najpopularniejszą partię rządzącą Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU), na którą chciało głosować 30 proc. gotowanych na głosowania respondentów. Oznacza to spadek poparcia w stosunku do poprzedniego sondażu o 1 punkt procentowy. Badanie potwierdziło również, że eurosceptyczna i antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) stała się drugą siłą niemieckiej polityki osiągając poparcie na poziomie 21 proc. Pozostaje ono niezmienione, jak podał profil Europe Elects.

Wyraźnie w tyle znalazła się najstarsza niemiecka partia – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), którą wskazało 14,5 proc. pytanych. To wzrost o pół punktu procentowego. Trzecia partia składająca się na obecną koalicję rządzącą RFN – Zieloni jest jeszcze słabsza. 12,5 proc. poparcia dla nich to o 0,5 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Na następnym miejscu znalazła się nowa siła niemieckiej polityki – Sojusz Sahry Wagenknecht – dla Rozsądku i Sprawiedliwości (BSW). To stronnictwo założone przez byłą czołową polityk radykalnej Lewicy (Die Linke), która nawet na tle jego partii odznaczała się radykalizmem. Obszerne omówienie postaci Wagenknecht, która zdążyła jeszcze być członkiem partii komunistycznej NRD, opublikowaliśmy w zeszłym roku na naszym portalu.

W sondażu INSA partia Wagenknecht uzyskała poparcie 7 proc. elektoratu. Popularna polityk zadała silny cios partii w której działała przez dekady. Die Linke uzyskała bowiem jedynie 3,5 proc. wskazań.

Liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) może liczyć na 5 proc. głosów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 26-29 stycznia na próbie 2002 obywateli.

Die Linke powstała w 2007 r. z połączenia radykalnych frondystów z SPD, nie zgadzających się z liberalnym kursem stronnictwa i Partii Demokratycznego Socjalizmu (PDS), założonej w 1989 r. z przekształcenia komunistycznej Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED), która była partią rządzącą Niemiecką Republiką Demokratyczną.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply