Na aukcji w Norymberdze zabrakło chętnych do kupna pięciu obrazów, których autorstwo jest przypisywane Adolfowi Hitlerowi. – poinformował w niedzielę Guardian.

Zdaniem brytyjskiej gazety nabywców odstraszyły wysokie ceny wywoławcze wahające się od 21 tys. dolarów do 50 tys. dolarów oraz obawy odnośnie autentyczności obrazów.

Dom aukcyjny Weidler, który organizował aukcję, nie wyjaśnił powodów jej niepowodzenia. Jego zdaniem obrazy mogą zostać sprzedane w późniejszym czasie. Wśród rzeczy, które nie znalazły nabywcy, był także wiklinowy fotel ze swastyką, przypuszczalnie należący do Adolfa Hitlera.

Aukcja została zorganizowana w Norymberdze – mieście kojarzonym z rasistowskich „ustaw norymberskich” III Rzeszy oraz procesu głównych zbrodniarzy nazistowskich Niemiec. Burmistrz miasta Ulrich Maly wyraził z tego powodu sprzeciw stwierdzając, że przeprowadzenie aukcji jest „w złym guście”. Według Guardiana obrót obrazami wodza III Rzeszy regularnie wzbudza w Niemczech oburzenie. Dzieła o niewielkiej wartości artystycznej osiągają wysokie ceny, co sugeruje, że ich walorem jest osoba autora.

Kilka dni przed aukcją część obrazów z kolekcji Weidlera została zabezpieczona przez prokuraturę z powodu podejrzeń o fałszerstwa. W sumie prokuratorzy zabezpieczyli 63 dzieła z podpisami „A.H.” lub „A. Hitler”. Niektóre z nich nie miały iść pod młotek. Należały one do 23 różnych właścicieli.

Prokuratura poinformowała, że ​​wszczęła dochodzenie przeciwko nieznanym osobom „w związku z podejrzeniem fałszowania dokumentów i próbami oszustwa”. Być może to odstraszyło potencjalnych kupców.

Według Stephana Klingena z Instytutu Historii Sztuki w Monachium malarstwo Hitlera, nazywanego przez niego „średnio ambitnym amatorem”, nie wyróżniało się niczym szczególnym, w związku z czym bardzo ciężko jest zweryfikować autentyczność obrazów mu przypisywanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: „Dzwon Hitlera” zostanie w kościelnej dzwonnicy

Kresy.pl / Gurdian

Niemcy: brak chętnych do kupna obrazów Hitlera
5 (100%) 2 głosów.

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz