Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje na słabnięcie liberalnej opozycji. Poparcie odzyskuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

W sondażu z początku stycznia przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Prawo i Sprawiedliwość zostało wybrane przez 39,1% zdecydowanych na głosowanie wyborców. Oznacza to wzrost poparcia 1,9 punktu procentowego od grudnia. Platformę Obywatelską wskazało 26,3% respondentów, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na trzecim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które wyraźnie umocniło się na partyjnej scenie. PSL wybrało 6,7% badanych co oznacza wzrost o 1,6 punktu procentowego. Niewiele ponad progiem znalazł się ruch Kukiz ’15, na który chciało głosować 5,5%, co oznacza podobne poparcie jak w grudniu, kiedy ruch wybrało 5,6% pytanych. Swoją reprezentację uzyskałby według sondażu także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wybrało 5% respondentów, o 1,7 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej.

Zauważalne poparcie odnotowała konserwatywno-liberalna partia Wolność, którą wybrało 2,8% pytanych. Konserwatywni liberałowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego pójdą w koalicji z Ruchem Narodowym oraz środowiskiem Grzegorza Brauna. Skrajnie lewicowa partia Razem może natomiast liczyć na 1,4% poparcia.

Ze sceny politycznej znika natomiast Nowoczesna. Poparcie dla tego partii spadło w ciągu miesiąca o 3,1 punktów procentowych i liberałów opiera obecnie już tylko 0,9% wyborców. Partia byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru – Teraz! otrzymała poparcie 0,5% respondentów.

„Rzeczpospolita” wiąże ten spadek z rozłamem do jakiego doszło w zeszłym miesiącu w szeregach klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Część jego członków, na czele z ówczesną przewodniczącą sejmowej reprezentacji Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz, dołączyła do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Jak odnotowuje portal „Rzeczpospolitej” obie partie straciły łącznie aż 8 punktów procentowych poparcia.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS w dniach 3-4 grudnia na grupie 1100 respondentów.

rp.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz