Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje na słabnięcie liberalnej opozycji. Poparcie odzyskuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

W sondażu z początku stycznia przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Prawo i Sprawiedliwość zostało wybrane przez 39,1% zdecydowanych na głosowanie wyborców. Oznacza to wzrost poparcia 1,9 punktu procentowego od grudnia. Platformę Obywatelską wskazało 26,3% respondentów, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych.

Na trzecim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, które wyraźnie umocniło się na partyjnej scenie. PSL wybrało 6,7% badanych co oznacza wzrost o 1,6 punktu procentowego. Niewiele ponad progiem znalazł się ruch Kukiz ’15, na który chciało głosować 5,5%, co oznacza podobne poparcie jak w grudniu, kiedy ruch wybrało 5,6% pytanych. Swoją reprezentację uzyskałby według sondażu także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wybrało 5% respondentów, o 1,7 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej.

Zauważalne poparcie odnotowała konserwatywno-liberalna partia Wolność, którą wybrało 2,8% pytanych. Konserwatywni liberałowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego pójdą w koalicji z Ruchem Narodowym oraz środowiskiem Grzegorza Brauna. Skrajnie lewicowa partia Razem może natomiast liczyć na 1,4% poparcia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8652.32 PLN    (39.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ze sceny politycznej znika natomiast Nowoczesna. Poparcie dla tego partii spadło w ciągu miesiąca o 3,1 punktów procentowych i liberałów opiera obecnie już tylko 0,9% wyborców. Partia byłego szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru – Teraz! otrzymała poparcie 0,5% respondentów.

„Rzeczpospolita” wiąże ten spadek z rozłamem do jakiego doszło w zeszłym miesiącu w szeregach klubu parlamentarnego Nowoczesnej. Część jego członków, na czele z ówczesną przewodniczącą sejmowej reprezentacji Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz, dołączyła do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, który zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Jak odnotowuje portal „Rzeczpospolitej” obie partie straciły łącznie aż 8 punktów procentowych poparcia.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS w dniach 3-4 grudnia na grupie 1100 respondentów.

rp.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz