Rozmowy o utworzeniu wspólnego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej doprowadziły do rozłamu parlamentarnej reprezentacji tej ostatniej partii.

Jak pisaliśmy już w środę na posiedzeniu prezydium klubu parlamentarnego Nowoczesnej pojawił się projekt uchwały o utworzeniu wspólnego klubu z posłami Platformy Obywatelskiej. Taką samą uchwałę przyjęło w środę prezydium klubu parlamentarnego PO. Wśród posłów Nowoczesnej doszło do sporu na ten temat w efekcie czego nastąpił rozłam w klubie tej partii.

Siedmiu posłów Nowoczesnej, włącznie z szefową klubu tej partii Kamila Gasiuk-Pihowicz, opuściło jego szeregi. Dołączyli do klubu posłów PO, który zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. O zmianie nazwy poinformował około godziny 17 poseł PO Robert Tyszkiewicz.  Klub ten „ma być początkiem integracji całego środowiska Koalicji Obywatelskiej” – powiedział inny parlamentarzysta PO, Sławomir Neumann

Wraz z Gasiuk-Pihowicz do PO dołączyli Kornelia Wróblewska, Marek Sowa, Michał Jaros. Dołączył do nich Piotr Misiło, który już wcześniej został usunięty z szeregów Nowoczesnej. Gasiuk-Pihowicz i Sowa zostali wiceprzewodniczącymi swojego nowego klubu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ich odejście oznacza, że grono posłów Nowoczesnej wiernych przewodniczącej tej partii Katarzynie Lubnauer przestanie być klubem parlamentarnym, ponieważ ich liczba jest mniejsza niż 15 osób. Będą mogli stworzyć jedynie koło parlamentarne.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer określiła zachowanie byłych już posłów Nowoczesnej przykładem „nielojalności, szczególnie ze strony Kamili Gasiuk-Pihowicz w stosunku do członków Nowoczesnej”. Jak powiedziała – „To, co się dzisiaj stało, niewątpliwie nadwyręża nasze wzajemne zaufanie, ale nie zmienia to faktu, że uważam, że Koalicja Obywatelska, szersza koalicja, jest potrzebna Polsce”. Oceniła też, że „przejście kilku posłów nie czyni z tamtego klubu, klubu Koalicji Obywatelskiej”.

tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz