Skarga PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem sprzed prawie czterech lat, dzięki której Rosjanie uniknęli gigantycznych kar finansowych, została oddalona przez Sąd UE.

W środę sąd Unii Europejskie w Luksemburgu odrzucił skargę PGNiG na ugodę, zawartą w 2018 roku przez Komisję Europejską i Gazprom w sprawie nadużywania pozycji rynkowej. Dzięki niej, rosyjski koncern uniknął dużych kar finansowych. Skargę polskiego przedsiębiorstwa poparły rządy Polski i Litwy.

Werdykt ten oznacza, że PGNiG przegrało spór przed TSUE dotyczący dominacji rosyjskiego koncernu na europejskim rynku.

 

„Sąd oddalił skargę na decyzję Komisji uznającą za wiążące zobowiązania przedstawione przez Gazprom w celu uwzględnienia zastrzeżeń Komisji w zakresie konkurencji dotyczących krajowych rynków wyższego szczebla dostaw hurtowych gazu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Decyzja zatwierdzająca te zobowiązania nie jest obarczona błędami proceduralnymi lub merytorycznymi zarzucanymi przez stronę skarżącą” – czytamy w komunikacie unijnego sądu.

Przypomnijmy, że w maju 2018 roku Komisja Europejska, z Jean-Claude Junckerem na czele, zawarła ugodę z Gazpromem. Nastąpiło to po przeprowadzeniu dochodzenia ws. nadużywania przez rosyjski koncern dominującej pozycji na rynkach gazu w takich państwach jak Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry i Słowacja.

Komisja ustaliła co prawda, że Gazprom w sposób systemowy łamał regulacje dotyczące wolnej konkurencji, m.in. poprzez nakładanie ograniczeń terytorialnych w umowach na dostawy gazu z hurtownikami czy prowadzenie nieuczciwej polityki cenowej, jednak po przedstawieniu przez Rosjan zobowiązań na piśmie do zaniechania tych praktyk, zamknęła postępowanie administracyjne.

Gazprom uniknął dzięki temu kar za monopolistyczne działania. Bruksela teoretycznie mogła nałożyć na rosyjski koncern gigantyczną grzywną, sięgającą do 10 proc. rocznego obrotu Gazpromu, jednak zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami nie nałożyła jakiejkolwiek kary finansowej. Zostało to skrytykowane przez stronę polską. PGNiG uznał, że KE naruszyła unijne prawo i w październiku 2018 r. skierował sprawę do TSUE.

Czytaj także: Gazprom wspiera Komisję Europejską w sporze z Polską o OPAL

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply