W niedzielę, 30.08.2020 roku, w dawnej, drewnianej, desakralizowanej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego w Bełżcu, została otwarta wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, wystawę można obejrzeć w Bełżcu do 12 września. Otwarcia wystawy dokonał Andrzej Adamek – wójt Gminy Bełżec w asyście dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu Andrzeja Urbańskiego i prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego.

Otwarcie wystawy wpisało się w wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne upamiętniające 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. W roli moderatora spotkania wystąpił Andrzej Urbański, dyrektor
Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Ekspozycję „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”
przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie. Wystawa opowiada o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego o okrutnych,
dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu, 11 lipca 1943).

Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie, powstała wystawa “Niedokończone msze wołyńskie”. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu.

W otwarciu wystawy wzięli udział między innymi: ks. kan. Stanisław Szałański – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w
Bełżcu, Andrzej Adamek – wójt Gminy Bełżec, Andrzej Urbański – dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu i zaproszeni goście. Prelekcję na temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wydarzenie zakończyła promocja książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam). Po promocji publikacji odbyła się dyskusja, którą poprowadził Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Bełżec, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu i Stowarzyszenie „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego”.

Zobacz też: Wystawa o wołyńskim ludobójstwie na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply