W niedzielę, 30.08.2020 roku, w dawnej, drewnianej, desakralizowanej cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego w Bełżcu, została otwarta wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”.

Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia, wystawę można obejrzeć w Bełżcu do 12 września. Otwarcia wystawy dokonał Andrzej Adamek – wójt Gminy Bełżec w asyście dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu Andrzeja Urbańskiego i prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego.

Otwarcie wystawy wpisało się w wydarzenie historyczno – społeczno – kulturalne upamiętniające 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. W roli moderatora spotkania wystąpił Andrzej Urbański, dyrektor
Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Ekspozycję „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”
przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie. Wystawa opowiada o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego o okrutnych,
dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu, 11 lipca 1943).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie, powstała wystawa „Niedokończone msze wołyńskie”. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu.

W otwarciu wystawy wzięli udział między innymi: ks. kan. Stanisław Szałański – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w
Bełżcu, Andrzej Adamek – wójt Gminy Bełżec, Andrzej Urbański – dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu i zaproszeni goście. Prelekcję na temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wydarzenie zakończyła promocja książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam). Po promocji publikacji odbyła się dyskusja, którą poprowadził Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Bełżec, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu i Stowarzyszenie „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego”.

Zobacz też: Wystawa o wołyńskim ludobójstwie na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości [+FOTO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz