Wrocław: w piątek kolejna pikieta przeciw tablicy upamiętniającej Szeptyckiego

Środowiska kresowe, patriotyczne i narodowe organizują w piątek 25. stycznia br. pod Uniwersytetem Wrocławskim drugą już pikietę przeciwko powieszeniu w budynku uczelni tablicy pamiątkowej ku czci ukraińskiego arcybiskupa Andreja Szeptyckiego.

Kolejna pikieta jest wynikiem braku reakcji władz Uniwersytetu na poprzednie protesty Kresowian oraz wspierających ich osób i organizacji. „Tablica hańby, poświęcona władyce kościoła greckokatolickiego z lat 1900-1944 we Lwowie, Andrzejowi Szeptyckiemu, nadal wisi na ścianie uczelni. Ten skandaliczny czyn władz akademickich odbija się złym echem w całej Polsce. Nie chcemy, by Wrocław był kojarzony z kolaborantem Hitlera i Stalina. I nadal domagamy się ściągnięcia skandalicznego symbolu niegodziwości.” – napisał w mediach społecznościowych pisarz Stanisław Srokowski, jeden z inicjatorów protestu.

Srokowski poinformował, że druga pikieta odbędzie się 25. stycznia o godzinie 17 pod gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego na placu Uniwersyteckim. „Przyjdźmy tu licznie, by pokazać, że stoimy po stronie prawdy i dobra, a nie po stronie kłamstwa i akademickiej obłudy.” – wezwał. Według niego tablica wisząca w gmachu uczelni jest kłamliwa, ponieważ „nic nie mówi o zdradzie abp Szeptyckiego wobec państwa polskiego”, o jego wiernopoddańczych listach do cara, Hitlera i Stalina, ani o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów, które zdaniem Srokowskiego Szeptycki popierał.

Jak podał portal W Dolnym Śląsku, organizatorami pikiety są Akademia Patriotów, Narodowe Forum Kresowe, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo Radykalny i Ruch Narodowy.

Przypomnijmy, że tablica ku czci promotora ukraińskiego separatyzmu w II Rzeczpospolitej została odsłonięta na Uniwersytecie Wrocławskim 15 listopada ub. roku. Inicjatywa opuszczającego urząd prezydenta Wrocławia Dutkiewicza oraz władz uczelni wywołała silny sprzeciw środowisk kresowych, które zorganizowały w internecie zbiórkę podpisów pod petycją do rektora UWr w sprawie usunięcia tablicy. 1. grudnia pod gmachem głównym Uniwersytetu zebrało się kilkadziesiąt osób sprzeciwiających się instalowaniu tego rodzaju tablicy na uczelni, tworzonej po 1945 r. w znacznej mierze przez naukowców z dawnego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Postać Andreja Szeptyckiego do dzisiaj budzi kontrowersje. Był on wielokrotnie oskarżany o pobłażliwość wobec ukraińskiego nacjonalizmu. Ostrą krytykę jego postawy zawarł w swoich zapiskach, wydanych w 2016 roku, współczesny mu greckokatolicki biskup Grzegorz Chomyszyn. Uważał on, że Szeptycki umywał ręce wobec „herezji nacjonalizmu” i doprowadził do jej rozpanoszenia się w Kościele greckokatolickim. Polacy zarzucali Szeptyckiemu brak należytej reakcji na zbrodnie popełniane rękami jego wiernych zarówno podczas wojny polsko-ukraińskiej 1918-19 jak i podczas późniejszego ludobójstwa OUN-UPA, a także brak lojalności wobec państwa polskiego i kolaborację z III Rzeszą.

CZYTAJ TAKŻE: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Kresy.pl / wdolnymslasku.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Nasi „bracia” NEO-banderowcy POwiesili wcześniej POpiersie jednego z największych rzeźników Polaków na elewacji średniej szkoły we Lwowie:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  W zamian tzw. Towarzysze z PO (partia pro-niemiecka) tablicę kolaboranta hitlerowskiego – Szeptyckiego na Uniwersytecie we Wrocławiu!
  Czy jest równowaga godności hieroji ?
  Oceńcie sami!!…..