W niedzielę, trzydziestego sierpnia o godzinie 15:30 w Bełżcu w województwie lubelskim odbędzie się wydarzenie upamiętniające 77-rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie. W roli moderatora spotkania wystąpi Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Z inicjatywy Wójta Gminy Bełżec, Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu, Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu i Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” w niedzielę w Bełżcu odbędzie się upamiętnienie 77-rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W dawnej cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego, zostanie otwarta wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie. „Wystawa opowiada o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 roku, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku. Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie, powstała wystawa „Niedokończone msze wołyńskie.” Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu” – informują organizatorzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O godzinie 16.00 prelekcję na temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę wygłosi prof. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie.

Zobacz też: W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie”

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz