W niedzielę, trzydziestego sierpnia o godzinie 15:30 w Bełżcu w województwie lubelskim odbędzie się wydarzenie upamiętniające 77-rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie. W roli moderatora spotkania wystąpi Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Z inicjatywy Wójta Gminy Bełżec, Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu, Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu i Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” w niedzielę w Bełżcu odbędzie się upamiętnienie 77-rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W dawnej cerkwi grekokatolickiej pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego, zostanie otwarta wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie. „Wystawa opowiada o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 roku, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku. Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie, powstała wystawa „Niedokończone msze wołyńskie.” Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu” – informują organizatorzy.

O godzinie 16.00 prelekcję na temat „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę wygłosi prof. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie.

Zobacz też: W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz