Odwrócony krzyż, zamalowane oczy św. Jana Pawła II. Zbezczeszczono pomnik papieża w Lwówku Śląskim

Figurze św. Jana Pawła II na pomniku w Lwówku Śląskim zamalowano oczy farbą, a na infule namalowano odwrócony krzyż. Skradziono też pastorał.

W Lwówku Śląskim zbezczeszczono pomnik św. Jana Pawła II, stojący przed tamtejszym kościołem Wniebowzięcia NMP. Jak podaje miejscowy portal lwowecki.info, który jako pierwszy poinformował o sprawie, ktoś przy użyciu farby w kolorze złoto-pomarańczowym zamalował figurze papieża oczy, pod jednym z nich namalował łzę, a na infule odwrócony do góry nogami krzyż. Ponadto, skradziono też pastorał, który obiema rękami trzymał posąg Jana Pawła II.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal lwowecki.info uważa, że sposób dewastacji ma znaczenie symboliczne i sugeruje, że jest to zapewne reakcja na skandale seksualne w Kościele, szczególnie na wykorzystywanie seksualne nieletnich. Część środowisk obarcza św. Jana Pawła II odpowiedzialnością za to, że to m.in. za jego pontyfikatu dochodziło do skandalicznych wydarzeń.

 

Do aktu wandalizmu doszło najprawdopodobniej w nocy z 1 na 2 listopada, ponieważ mieszkańcy Lwówka Śląskiego dostrzegli ślady farby na pomniku w Dzień Zaduszny.

Lokalny portal zwraca przy tym uwagę na dziwny „reakcji na to, co stało się z pomnikiem Świętego Jana Pawła II” – nikt oficjalnie nie zgłosił sprawy. Policja dowiedziała się o niej z mediów, podobnie jak ks. dziekan Krzysztof Kiełbowicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP. W środę rano serwis napisał, że choć minęła doba od nagłośnienia informacji o akcie wandalizmu, proboszcz nie zgłosił sprawy na policję. Wiadomo jedynie, że funkcjonariusze podjęli czynności w zakresie „zbierania informacji”, na podstawie publikacji w mediach. Policjanci sprawdzili też miejsce zdarzenia. Nie można jednak nikogo ścigać, bo do tego konieczne jest oficjalne zgłoszenie sprawy. Według rzecznika prasowego diecezji legnickiej, o podjęciu tego rodzaju kroków zdecyduje proboszcz.

W mediach pojawiły się też doniesienia, według których do kradzieży pastorału mogło dojść wcześniej, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia.

Pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim został odsłonięty i poświęcony w 2014 roku. Dotąd figura papieża-Polaka nie była celem wandali.

Przeczytaj: Kanada: zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II

Czytaj także: Hiszpania: władze usuwają pomnik Jana Pawła II, monument Che Guevary zostaje

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od miesięcy w Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków aktów profanacji i wandalizmu względem katolickich miejsc i przedmiotów kultu: kościołów, krzyży czy figur Matki Bożej. Dochodzi też do ataków na kapłanów. Tylko w ostatnim czasie informowaliśmy m.in. o agresywnym mężczyźnie, który nie mogąc dostać się do środka kościoła św. Józefa w Szczecinie, zdemolował wnętrze przedsionka i połamał zabytkowy krzyż, po czym pobił interweniującego księdza. Informowaliśmy również o zbezczeszczeniu kaplicy szpitalnej w Toruniu, oblaniu fekaliami figury Matki Bożej w woj. Wielkopolskim czy przepiłowaniu i obaleniu przydrożnego krzyża w Zielonej Górze. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Przeczytaj: Seria pobić kapłanów i dewastacji kościołów w całej Polsce

lwowecki.info / wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz