Władze hiszpańskiego regionu Galicji usunęły pomnik św. Jana Pawła II. O jego powrót lub przeniesienie stara się grupa księży i wiernych. Ich zdaniem władze celowo doprowadziły do zniszczenia pomnika, a pandemię wykorzystały do tego, by „po cichu” go usunąć.

Jak podaje serwis „Vatican News”, w styczniu 2020 roku w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja o tym, że regionalne władze zamierzają odnowić pomnik Jana Pawła II na Monte del Gozo, upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, jakie odbyły się w Santiago de Compostela w 1989 roku. Znajdował się on na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba. U podstawy umieszczono cztery płyty, z płaskorzeźbami wyobrażającymi wizytę papieża Jana Pawła II oraz pielgrzymkę św. Franciszka do Santiago de Compostella. Z upływem czasu pomnik zaczął jednak niszczeć, m.in. na płytach pojawiły się zacieki.

Jednak w marcu tego roku ta sama gazeta podała, że pomnik został usunięty. Oficjalnie, powodem miał być zły stan monumentu, spowodowany upływem czasu i klimatem. Teraz na miejscu, gdzie wcześniej stał, zostały tylko cztery płyty cokołowe, które złożono na ziemi i są przez to mało widoczne. Ponadto, miejsce, na którym stał pomnik ma być przekształcone w zieloną strefę.

 

Obrońcy pomnika uważają, że władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo.

„Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros” – zauważył cytowany przez „Vatican News” Francisco José Contreras.

Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót pomnika na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji.

Autorem pomnika jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Upamiętnia on historyczne IV Światowe Dni Młodzieży z 1989 r., które m.in. przyczyniły się one do ożywienia Szlaku św. Jakuba, przypomniały o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz nadały nowy charakter światowym spotkaniom młodzieży.

Przeczytaj: Władze hiszpańskiego miasta usunęły krzyż sprzed kościoła, uważają go za symbol frankizmu [+VIDEO]

Czytaj także: Hiszpania: Burmistrz nakazał usuniecie krzyża, argumentując, że krzyż „promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego”

vaticannews.va / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply