W poniedziałek w godzinach popołudniowych przepiłowano przydrożny krzyż na Osiedlu Zastalowskim w Zielonej Górze. Profanacja została zgłoszona policji oraz kurii biskupiej. Policja z Zielonej Góry prowadzi dochodzenie w opisywanej sprawie.

W poniedziałek po południu ścięto przydrożny krzyż na Osiedlu Zastalowskim w Zielonej Górze – podała Gazeta Lubuska we wtorek. Dochodzenie w opisywanej sprawie prowadzi zielonogórska policja.

Postępowanie jest prowadzone z art. 196 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności za obrazę uczuć religijnych. Sprawcy przestępstwa grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek po południu ścięty krzyż został zauważony przez mieszkańców, którzy powiadomili o tym swoją parafię. Sprawa została wtedy zgłoszona także policji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Akty oskarżenia przeciwko aktywistce Strajku Kobiet. Klementyna S. odpowie m.in. za dewastację zabytkowego kościoła

“Nie wiem więc, czy mamy do czynienia jedynie z aktem wandalizmu, czy też celowo zaatakowano przedmiot czci religijnej. Tak czy inaczej, zniszczenie krzyża to zdarzenie bardzo przykre i bolesne dla ludzi wierzących” – oświadczył w rozmowie z Gazetą Lubuską ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii biskupiej.

Policja zapewnia anonimowość i prosi wszystkie osoby, które mogą mieć informacje dotyczące zdarzenia o kontakt w tej sprawie z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze, przy ulicy Partyzantów 40 lub pod numerami telefonów: 47 795 21 50, 47 795 24 11.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie nasiliły się w Polsce profanacje symboli religijnych i miejsc kultu.

W maju bieżącego roku grupa aktywistów LGBT w Toruniu publicznie sprofanowała obraz Maryi. Również w maju nieznani sprawcy zdewastowali figury Jezusa i św. Faustyny Kowalskiej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu
w województwie zachodniopomorskim.

W lutym bieżącego roku nieznani sprawcy zdewastowali figurę Matki Bożej, stojącą na placu przy kościele Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie, pozbawiając ją dłoni.

Zobacz także: Napis: “Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji” na kościele Ducha Świętego w Gliwicach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ciągu ostatniego roku, szczególnie na fali wulgarnych proaborcyjnych demonstracji, w Polsce nasiliło się zjawisko profanacji i dewastacji obiektów związanych z katolicyzmem. Od końca października ub. roku do początku marca br. miały miejsce 152 takie przypadki. We wspomnianym okresie miała także miejsce fala pobić kapłanów.

Zobacz także: Liderka Strajku Kobiet o niszczeniu kościołów: “Nie mam żalu, że tak się stało. To musiało się stać” 

Jak informowaliśmy w listopadzie ub. roku, z dorocznego raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wynika, że liczba przestępstw z nienawiści na tle religijnym wciąż rośnie. Chrześcijanie bardzo często są ich celem, na co wpływ ma m.in. polityczna i medialna marginalizacja tej grupy społecznej lub przedstawianie jej w krzywdzącym świetle.

Zobacz także: Sprofanowano krzyż na Giewoncie. Powieszono baner tzw. Strajku Kobiet

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłorocznym raporcie podającym dane za rok 2019 stwierdzono przestępstwa z nienawiści względem chrześcijan w aż 32 państwach, a ich łączna liczba zarejestrowanych dzięki organizacjom pozarządowym wyniosła niemal 600 – oznacza to 20% wzrost w porównaniu do 2017 roku. Warto jednak zauważyć, że biorąc pod uwagę dane policyjne, również dostępne na stronie OECD, w samej Francji liczba ataków spowodowanych niechęcią wobec chrześcijan wyniosła 2000. Z raportu Gatestone Institute z kolei wynika, że około 3000 chrześcijańskich obiektów padło ofiarą wandali w 2019 roku – co oznacza, że był to rekordowy rok pod względem antychrześcijańskich ataków na kontynencie.

Zobacz także: Boston: Podpalono posąg Najświętszej Marii Panny przed kościołem w Dorchester [+FOTO]

gazetalubuska.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply