W niedzielę proaborcyjni aktywiści sprofanowali krzyż na Giewoncie w Tatrach. Na symbolu zawisł wielki baner Strajku Kobiet.

W niedzielę na krzyżu na Giewoncie w Tatrach zawisł wielki baner Strajku Kobiet. Został zawieszony na całej szerokości pięcioipółmetrowych ramion zabytkowej konstrukcji. Na banerze widniał czerwony piorun i hasło: “Przemoc domowa to nie tradycja”.

Baner został sfotografowany z drona. Na profilu Strajku Kobiet na Twitterze pojawiło się jego zdjęcie. “Giewont zdobyty. #jesteśmywszędzie” – napisano.  W sieci pojawiły się kolejne zdjęcia, wykonane przez turystów.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu na Giewoncie jest nielegalne. Zabytkowy krzyż stoi na szczycie od 1901 r. Latanie dronem w przestrzeni Tatrzańskiego Parku Narodowego jest także zabronione.

Komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformował, że w niedzielę od godz. 4.00 do godz. 12.00 na Giewoncie był obecny patrol straży, jednak w tych godzinach nie było baneru na krzyżu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Był to trzeci przypadek nielegalnego powieszenia przedmiotu na krzyżu na Giewoncie w bieżącym roku. 9 lipca, przed wyborami prezydenckimi, powieszono tam baner  wyborczy Andrzeja Dudy, zaś 15 sierpnia na symbolu zawieszona została flaga LGBT. Nikt nie został ukarany za tamte wydarzenia, ponieważ nie udało się ustalić sprawców.

Krzyż na Giewoncie został postawiony w 1901 r. przez górali z Zakopanego. Stało się to z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości. 6 września 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

22 października Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną.

Zgodnie z wyrokiem, od którego zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, niezgodny z konstytucją jest artykuł ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który dopuszczał aborcję w wypadku podejrzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyrok Trybunału wywołał protesty środowisk proaborcyjnych, w czasie których w ostatnim czasie doszło do wielu aktów profanacji w świątyniach oraz przypadków niszczenia zabytków.

Czytaj także: Kolejne dewastacje w kościołach: okradziono skarbony, opróżniono koperty z wypominkami za zmarłych, pomazano mury

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply