W jednym z toruńskich szpitali zbezczeszczono kaplicę – powyrywano kartki z mszału, skradziono krzyż, zniszczono figury. Policja zatrzymała prawdopodobnego sprawę. Mężczyzna już wcześniej dopuszczał się podobnych czynów.

Jak poinformowała stacja TVP Bydgoszcz, policja zatrzymała 42-letniego mężczyznę ws. znieważenia miejsca kultu religijnego, podejrzanego o zbezczeszczenie kaplicy w jednym z toruńskich szpitali.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sprawa dotyczy zdarzenia z początku tego miesiąca. W nocy z soboty na niedzielę 2 października ktoś zdewastował wnętrze kaplicy: zniszczono figury świętych, poplamiono obrus na ołtarzu, a z Mszału Rzymskiego powyrywano strony. Szkody zauważyli pracownicy szpitala, którzy w niedzielę rano przyszli do kaplicy. Stwierdzono też, że ze ściany zniknął krzyż oraz obraz.

 

Policjanci z Torunia wkrótce wytypowali potencjalnego sprawcę: 42-letniego mężczyznę, który miał już na swoim koncie czyny o podobnym charakterze. Okazało się jednak, że zatrzymanie go nie będzie proste, bo podejrzewany nie ma stałego adresu zameldowania. Co więcej, unikał też kontaktu z organami ścigania, bo był osobą poszukiwaną, „która nie rozliczyła się z wymiarem sprawiedliwości do wcześniej popełnionych czynów”.

Mężczyznę zlokalizowano w miniony poniedziałek. Dokonał tego policjant kryminalny, który w czasie wolnym od służby zauważył do na jednej z ulic w Toruniu. Zadzwonił po wsparcie, podejrzanego zatrzymano.

Jak podano, mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia miejsca kultu religijnego. Z komisariatu trafił prosto do aresztu. Spędzi kilka najbliższych miesięcy, odsiadując wyrok pozbawienia wolności. Za ostatnie przestępstwo grozi mu do 2 lat więzienia. Wiadomo, że w przeszłości dopuszczał się profanacji.

Od pewnego czasu w Polsce dochodzi do kolejnych profanacji miejsc świętych i ataków na osoby duchowne. Niedawno informowaliśmy o ścięciu piłą przydrożnego krzyża na Osiedlu Zastalowskim w Zielonej Górze. Profanacja wstrząsnęła wiernymi. Dochodzenie w sprawie o obrazę uczuć religijnych wszczęła zielonogórska policja. Sprawca, który zamieścił nagranie z profanacji w sieci, został zatrzymany przez policję. Z niepotwierdzonych dotąd informacji pojawiających się w sieci wynika, że domniemany sprawca to administrator jednej z grup skupiających ateistów i akcji „Ogólnopolska Akcja Likwidacji Przydrożnych Krzyży” na Facebooku.

Jakiś czas temu doszło z kolei do napadu na parafię św. Jana Kantego w Poznaniu. Nieznani sprawcy dokonali włamania do biura parafialnego, z którego wynieśli cały sejf. Były w nim ważne dokumenty i pieniądze, m.in. te, które parafianie zbierali dla ubogich.

Pisaliśmy też, że w ubiegłym miesiącu agresywny mężczyzna, nie mogąc dostać się do środka kościoła św. Józefa w Szczecinie, zdemolował wnętrze przedsionka i połamał zabytkowy krzyż, po czym pobił interweniującego księdza.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł Koalicji Obywatelskiej chce „opiłować” katolików [+VIDEO]

bydgoszcz.tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz