Oprócz ofiar ludobójstwa pomnik ma upamiętniać Ukraińców, którzy ratowali Polaków za cenę własnego życia.

Radni Bielska-Białej podjęli we wtorek jednogłośną decyzję o budowie pomnika upamiętniającego ofiary ukraińskich nacjonalistów. – podała Polska Agencja Prasowa.

Granitowy pomnik w kształcie prostopadłościanu o wysokości 210 centymetrów ma stanąć na terenie Cmentarza Wojska Polskiego w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku. Monument ma posiadać zagłębienie w kształcie krzyża, a w nim figurę „spalonego Chrystusa”. Z boku będą dwie inskrypcje: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia”, a poniżej słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 2001 r. we Lwowie: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”. Za pomnikiem zaplanowano zasadzenie czterech cisów o wysokości 2 metrów.

Autorem pomnika jest Jacek Grabowski, mieszkaniec Bielska-Białej urodzony w 1943 r. w Stryju w województwie stanisławowskim.

Jak podawała strona bielsko.biala.pl, idea postawienia pomnika ofiar OUN-UPA w mieście pojawiła się ponad rok temu. Interpelował w tej sprawie radny PO Dariusz Michasiów. Pomysł zdobył przychylność prezydenta miasta, który w listopadzie 2016 roku poinformował radnego, że wnioskowane upamiętnienie zostanie zrealizowane. Inicjatywę popierali także Kresowianie ze Stowarzyszenia Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bielsku-Białej. W październiku br. Śląski Urząd Wojewódzki wydał pozytywną opinię w sprawie koncepcji i lokalizacji monumentu, w tym samym czasie uzgodniono treść napisów z Instytutem Pamięci Narodowej.

Według PAP władze Bielska-Białej planują, że pomnik stanie na swoim miejscu jeszcze w tym roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie stanął pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA [GALERIA]

Kresy.pl / PAP / bielsko.biala.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz