Inicjator budowy pomnika ofiar OUN-UPA Zdzisław Koguciuk zaproponował, by jego odsłonięcie nastąpiło w rocznicę Krwawej Niedzieli.

W sobotę 25. listopada br. na Skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie ustawiono pomnik poświęcony ofiarom OUN-UPA. O sprawie poinformował na stronie internetowej Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów inicjator budowy pomnika, działacz kresowy Zdzisław Koguciuk.

Jak napisał Koguciuk, starania o postawienie pomnika trwały 6 lat. Do zrobienia pozostało jeszcze zagospodarowanie placu przy pomniku, aby miejsce wyglądało godnie i estetycznie. Teren posiada bowiem dużą różnicę poziomu.

Zdzisław Koguciuk podkreśla, że doprowadzenie do postawienia pomnika zostało przyjęte przez lublinian z dużym uznaniem. „W Lublinie około 30 % mieszkańców posiada korzenie kresowe i jak ważnym zadaniem było budowanie pomnika niech świadczy fakt, że od soboty mój telefon nie milknie, ciągle ktoś dzwoni do mnie aby podziękować za ten pomnik, że doprowadziłem do dnia jego ustawienia.” – pisze działacz kresowy.

Koguciuk chciałby, by pomnik został odsłonięty w 75. rocznicę apogeum Zbrodni Wołyńskiej, która przypada 11. lipca 2018 roku. Z tego względu zaproponował, by centralne uroczystości rocznicy wołyńskiego ludobójstwa odbyły się w Lublinie i były połączone z odsłonięciem pomnika.

Kliknij, aby powiększyć:

Przypomnijmy, że uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik w Lublinie odbyło się 14. października br. Kamieniem węgielnym lubelskiego pomnika jest urna zawierająca ziemię z 37 miejscowości, w których ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach. Data uroczystości została celowo wyznaczona na dzień, który na Ukrainie jest obchodzony jako święto UPA.

W kwietniu br. Zdzisław Koguciuk otrzymał od władz ukraińskich zakaz wjazdu na Ukrainę do 2021 roku. Zapowiedział po tym, że teraz jego priorytetem będzie doprowadzenie do końca inicjatywy postawienia w Lublinie pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szczecin: Postawiono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar UPA

Kresy.pl / suozun.org

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz