W Lublinie wmurowano kamień węgielny pod pomnik ofiar rzezi wołyńskiej [GALERIA]

W dniu w którym Ukraina świętowała 75. rocznicę powstania UPA, w Lublinie uczczono ofiary tej zbrodniczej organizacji.

Jak informują lubelskie media, w sobotę 14. października na skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie dokonano aktu uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod Pomnik Ofiar Wołynia.

Kamieniem węgielnym lubelskiego pomnika jest urna zawierająca ziemię z 37 miejscowości, w których ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach. Inicjatorem powstania pomnika jest lubelski Kresowianin Zdzisław Koguciuk, który przewodził sobotnim uroczystościom. Data uroczystości została celowo wyznaczona na dzień, który na Ukrainie jest obchodzony jako święto UPA.

Trzeba powiedzieć wyraźnie prawdę i dopiero na prawdzie budować wszelkie relacje z Ukrainą. I sąsiedzkie i gospodarcze – powiedział TVP Lublin Koguciuk.

Budowę pomnika wsparł Instytut Pamięci Narodowej. Zakończenie budowy monumentu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Koguciuk otrzymał od władz ukraińskich zakaz wjazdu na Ukrainę do 2021 roku. Zapowiedział po tym, że teraz jego priorytetem będzie doprowadzenie do końca inicjatywy postawienia w Lublinie pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA.

PRZECZYTAJ: Zdzisław Koguciuk dla Kresów.pl: zabroniono mi odwiedzania grobów rodziny zamordowanej przez OUN-UPA

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl /suozun.org / TVP Lublin / Kurier Lubelski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Beresteczko1651 :

  Czy ten pomnik będzie opisany w sposób nie pozostawiający wątpliwości kto dokonał zbrodni ludobójstwa na Polakach? Nie „ukraińscy nacjonaliści”, nie UPA, nie banderowcy tylko UKRAIŃCY!!! Tak samo jak nie naziści tylko Niemcy! To byli zwykli obywatele polscy pochodzenia ukraińskiego, bez ich wsparcia UPA nie byłaby w stanie popełnić zbrodni o takich rozmiarach. Mordowali w bestialski sposób swoich polskich sąsiadów a teraz wychowani przez nich w banderowskim duchu potomkowie są masowo wpuszczani do Polski! Po co? To wie tylko PiS i jego mocodawcy!

  • ProPatria
   ProPatria :

   Masz rację Beresteczko1651, jak zwykle 100/100 !!! W celu ukazania CAŁKOWITEJ I NIESKAZITELNEJ PRAWDY tak powinno się pisać i głosić całemu światu: ok. 500 tys. Polaków (mówimy o ofiarach wszystkich mordów, nie tylko o Wołyniu) bestialsko wymordowali UKRAIŃCY, nie tylko upaińscy nacjonaliści !!! Zauważ jednak, że nawet Patrioci (dr Zapałowski, prof. Osadczy) używają niestety głównie nazwy nacjonaliści.. Zapewne dlatego, że brutalne stwierdzenie prawdy byłoby szokiem dla płaszczek pisowskich (o urażeniu banderowskiej „wrażliwości” nie wspomnę), ludzie Ci byliby odsunięci od mediów, poddani szykanom, narażeni na szereg nazwijmy to delikatnie nieprzyjemności ze strony (nie)rządu.