Szczecin: Postawiono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar UPA

Kamień węgielny stanowi urna z ziemią z Wołynia. Pomnik ofiar ludobójstwa na kresach stanie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Kamień węgielny został wmurowany w piątek. Podczas uroczystości obecny był świadek rzezi wołyńskiej Antoni Dąbrowski. Przemawiając zaznaczył, że tylko cudem przeżył tę masakrę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Płakałem. Mama ze mną wyszła ukryć się w izbie. Podeszli pod drzwi, a mama była już przygotowana do śmierci. Modliła się z różańcem w ręku. Ja zaprzestałem płakać. Podeszli pod drzwi i jeden z banderowców powiedział: tu też chyba nikogo nie ma. I odeszli. Mama stwierdziła, że to był cud, że my żyjemy – wspominał Dąbrowski.

ZOBACZ TAKŻE: Szczecin: będzie pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów. Radny PO chciał pomnika „ofiar bratobójczych walk”

Jerzy Mużyło ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć przypomniał z kolei, że zabiegi o upamiętnienie Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej trwały wiele lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ten element urny jest kolejnym krokiem ku budowie pomnika. Powstanie w przyszłym roku, 11 lipca. W 75. rocznicę tych tragicznych czasów, gdzie zginęło w ciągu jednego dnia ponad 10 tysięcy Polaków – dodał Mużyło.

Urna Pamięci została wmurowana po mszy, którą odprawił arcybiskup Andrzej Dzięga.

Kresy.pl / radioszczecin.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz