Szczecin: Postawiono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar UPA

Kamień węgielny stanowi urna z ziemią z Wołynia. Pomnik ofiar ludobójstwa na kresach stanie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Kamień węgielny został wmurowany w piątek. Podczas uroczystości obecny był świadek rzezi wołyńskiej Antoni Dąbrowski. Przemawiając zaznaczył, że tylko cudem przeżył tę masakrę.

Płakałem. Mama ze mną wyszła ukryć się w izbie. Podeszli pod drzwi, a mama była już przygotowana do śmierci. Modliła się z różańcem w ręku. Ja zaprzestałem płakać. Podeszli pod drzwi i jeden z banderowców powiedział: tu też chyba nikogo nie ma. I odeszli. Mama stwierdziła, że to był cud, że my żyjemy – wspominał Dąbrowski.

ZOBACZ TAKŻE: Szczecin: będzie pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów. Radny PO chciał pomnika „ofiar bratobójczych walk”

Jerzy Mużyło ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć przypomniał z kolei, że zabiegi o upamiętnienie Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej trwały wiele lat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ten element urny jest kolejnym krokiem ku budowie pomnika. Powstanie w przyszłym roku, 11 lipca. W 75. rocznicę tych tragicznych czasów, gdzie zginęło w ciągu jednego dnia ponad 10 tysięcy Polaków – dodał Mużyło.

Urna Pamięci została wmurowana po mszy, którą odprawił arcybiskup Andrzej Dzięga.

Kresy.pl / radioszczecin.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz