Niszczyciel min Mewa przekazany do Marynarki Wojennej RP

Nowy polski niszczyciel min „Mewa” typu Kormoran II został protokolarnie przekazany do Marynarki Wojennej RP. Do służby ma wejść w ciągu najbliższych miesięcy.

W środę 21 grudnia br. na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding dokonano protokolarnego przekazania do Marynarki Wojennej RP niszczyciela min „Mewa” projektu 258 – Kormoran II. To trzeci trzeci okręt tego typu, a zarazem drugi seryjny tej klasy.

To przedostatni krok na drodze wprowadzenia jednostki do służby. Podniesienie bandery na okręcie ma nastąpić w I kwartale 2023 roku. Przypomnijmy, że okręt został zwodowany dwa lata temu, w grudniu 2020 roku.

Czytaj także: Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K zamontowany na niszczycielu min Mewa

 

„Siły Marynarki Wojennej otrzymują nowoczesne jednostki przeciwminowe zdolne do realizacji szerokiego spektrum zadań związanych ze zwalczaniem wszelkiego zagrożenia minowego występującego na morzu. Nie są to klasyczne niszczyciele min, ale okręty posiadające funkcjonalności z obszaru walki minowej i możliwości monitorowania podwodnych elementów morskiej infrastruktury krytycznej” – powiedział Szef Oddziału Morskich Systemów Walki w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr Piotr Sikora, cytowany przez portal wojsko-polskie.pl.

„Mewa” (nr burtowy 603) jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które mają trafić do gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii ORP „Kormoran” wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch kolejnych jednostek proj. 258 podpisano pod koniec grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Drugi z serii, ORP „Albatros”, został zwodowany w październiku 2019 r. Próby morskie rozpoczęto w czerwcu 2021 roku. W sierpniu br. jednostka zakończyła z wynikiem pozytywnym próby zdawczo-odbiorcze i została przekazana do Marynarki Wojennej RP. ORP Albatros wszedł do służby miesiąc temu. 28 listopada br. miało miejsce pierwsze podniesienie bandery na okręcie.

Okręty budowane są przez konsorcjum, którego liderem jest gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding. W skład konsorcjum wchodzą także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Do głównych zadań niszczyciela min Mewa będą należeć: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Dodajmy, że uzupełnienie realizacji programu stanowi umowa z 26 czerwca br., zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Dotyczy ona dostawy w latach 2026-2027 trzech kolejnych niszczycieli min projektu 258 wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Wartość kontraktu wynosi ok. 2,5 mld zł brutto. Okręty trafią do 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply