Niemiecka gmina Heringsdorf na wyspie Uznam przygotowuje kroki prawne przeciwko budowie przez Polskę portu kontenerowego w Świnoujściu.

Na początku tygodnia burmistrz Heringsdorfu Laura Isabelle Marisken wynajęła wyspecjalizowanego polskiego adwokata. Ma wystąpić o pełny wgląd do akt administracyjnych związku z budową przez Polskę portu kontenerowego w Świnoujściu oraz o dopuszczenie niemieckiej gminy do polskiej procedury wydawania zezwoleń – podaje w środę portal Deutsche Welle, powołując się na agencję informacyjną DPA.

“Jeśli odwołanie zostanie odrzucone albo nie zostanie uwzględnione przez polską administrację pomimo obszernego uzasadnienia, niezwłocznie wniesiemy poprzez adwokata pozew do właściwego sądu administracyjnego w Świnoujściu” – poinformowała gmina.

Wiosną tego roku strona polska zdecydowała wytyczyć nowy tor podejściowy, który nie będzie kolidował z niemieckimi wodami morskimi. Jednak niemieckie władze samorządowe, organizacje ekologiczne oraz europosłowie nadal wyrażają sprzeciw wobec inwestycji.

Czytaj także: Wojsko zainteresowane wykorzystaniem planowanego terminalu w Świnoujściu

“Gmina Heringsdorf wzywa do zbadania, w jaki sposób rosnący ruch żeglugowy może wpłynąć na turystykę, która jest ważna dla wyspy Uznam. Dostrzega również groźbę ewentualnych wypadków w pobliżu plaż słonecznej wyspy” – pisze agencja DPA.

Burmistrz Heringsdorfu twierdzi, że realizacja projektu “stworzy tu nieodwracalne fakty i po obu stronach granicy dojdzie do ogromnego i nieodwracalnego zniszczenia przyrody”.

Zwracaliśmy uwagę, że pomimo ustępstw Polski Niemcy są nadal przeciwni polskim planom budowy portu w Świnoujściu. Wypowiedzi strony niemieckiej podkreślają, że inwestycja to element “budowania konkurencji z portem kontenerowym w Hamburgu”, która przyniesie “szkody gospodarcze” Niemcom.

Zobacz także: W Świnoujściu powstanie nowe podejście do portu: „nie będziemy zależni od niemieckiego sąsiada”

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply