Polscy lekarze ratują służbę zdrowia w Niemczech. Polska odczuwa z kolei ich brak w walce z pandemią. Lukę mogą zapełnić lekarze z Białorusi i Ukrainy – pisze „Der Spiegel”.

Polscy lekarze ratują niemiecki system ochrony zdrowia na obszarach po zachodniej strony Odry przed załamaniem – napisał „Der Spiegel” w piątek. Medium przypomina, że w końcu 2019 r. w Brandenburgii około 11 proc. lekarzy stanowili cudzoziemcy. Lekarze z Polski (254 osób) byli najliczniejszą grupą wśród nich.

Eva Kunkel, autorka artykułu, zwraca uwagę, że w trakcie trzeciej fali pandemii dochodzi do sporów o specjalistów krążących między obydwoma krajami. Lekarki i lekarze pracujący w Niemczech bardzo pomogliby w Polsce.

Zobacz także: W Niemczech pracuje 300 tys. polskich pracowników medycznych

W marcu ubiegłego roku Niemcy przekonali się jak bardzo są uzależnieni od lekarzy z Polski – pisze „Der Spiegel”. Wówczas polski rząd zamknął granice na trzy miesiące. Zdaniem medium była to tragedia dla niemieckiej służby zdrowia.

W artykule podkreślono, że pandemia zwróciła uwagę na brak lekarzy specjalistów.

Autorka materiału przypomina, że od wejścia Polski do UE w roku 2004 z kraju wyjechało ok. 15 tys. lekarzy.  Aktualnie w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. W 2018 r. na 100 mieszkańców w Polsce przypadało 2,4 lekarzy, w UE 3,8, w Niemczech zaś – 4,3.

Migracja lekarzy do Niemiec przyczynia się do kryzysu polskiej służby zdrowia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Proimigracyjne agencje zatrudnienia są gotowe ściągnąć tysiące lekarzy i pielęgniarek ze wschodu do Polski

„Deutsche Welle” przypomina, że także niemieckie szpitale mają problemy z obsadą stanowisk lekarzy. Wspomniane problemy są starsze niż pandemia. W ankiecie z 2019 r. aż 76 proc. dyrektorów szpitali oświadczyło, że ma trudności z obsadą wakatów. Jednocześnie rośnie liczba pacjentów, ponieważ niemieckie społeczeństwo starzeje się. Wielu lekarzy pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

Aktualnie Polska zatrudnia coraz więcej lekarzy z krajów spoza UE, co spotyka się z dużym sprzeciwem polskich lekarzy. Zmiany prawne, które zostały wprowadzone pod koniec ubiegłego roku ułatwiły dostęp do polskiego rynku pracy. Zgłaszają się głównie lekarze z Białorusi i Ukrainy.

Zobacz także: Winnicki: nie może być tak, że lekarze z zagranicy mają ułatwioną pracę w Polsce bardziej niż lekarze z Polski

spiegel.de / dw.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz