Niemcy: nowoczesna broń laserowa dla niemieckich okrętów wojennych

Konsorcjum ARGE, utworzone przez Rheinmetall i MBDA Deutschland, ma do 2022 roku przygotować i zainstalować na niemieckiej fregacie Sachsen nowy system broni laserowej.

Jak informuje serwis Defense News, niemiecki Rheinmetall oraz MBDA Deutschland oficjalnie otrzymały zlecenie na budowę, przetestowanie i wdrożenie w niemieckiej marynarce wojennej broni wykorzystującej laser dużej mocy. Ma to nastąpić w 2022 roku.

Rheinmetall i MBDA Deutschland stworzyły w tym celu konsorcjum ARGE. Kontrakt z rządem i siłami zbrojnymi Niemiec opiewa na „niską, dwucyfrową kwotę w milionach euro”.

Prace nad bronią laserową będą prowadzone do końca tego roku. W przyszłym roku zaplanowano pierwsze próby broni, która zostanie zamontowana na niemieckiej fregacie Sachsen.

Obie firmy uczestniczące w projekcie mają mniej więcej po równo podzielić się pracą. Rheinmetall będzie odpowiadać za system broni laserowej, systemy naprowadzania wiązki, chłodzenia, a także za integrację tego uzbrojenia z ogólnym demonstratorem źródła laserowego. Z kolei niemiecki oddział europejskiego koncernu zbrojeniowego MBDA skoncentruje się na konsoli operującej laserem, technologii namierzania celu i integracją systemu dowodzenia i kontroli. Inne szczegóły mają dopiero zostać ujawnione.

Opisywany kontrakt jest kontynuacją współpracy obu firm w dziedzinie broni laserowej, co po raz pierwszy ogłoszono w sierpniu 2019 roku. Rheinmetall od 2015 roku wspólnie z niemieckimi wojskowymi testuje morskie technologie wykorzystujące lasery o dużej mocy. Według przedstawicieli tej firmy, obecny kontrakt oznacza „systematyczne rozszerzenie funkcjonalnego prototypu broni laserowej, z powodzeniem przetestowanej w ostatnich latach”. Zaznaczono też, że aktualny projekt należy do najambitniejszych w Europie w dziedzinie broni laserowej.

Zainstalowany na okręcie demonstrator zostanie wykorzystany do testowania innych aspektów broni laserowej, w tym zestawu sensorów czy systemu zarządzania walką.

Przeczytaj: Amerykańska armia chce przetestować broń laserową w 2022 roku

Zobacz też: Udany amerykański test broni laserowej na Pacyfiku [+Video]

Jak informowaliśmy, niemieckie organy zaopatrzenia przyznały firmie Rheinmetall kontrakt na opracowanie kluczowego przyszłego komponentu systemu broni laserowej.

Pod koniec 2020 roku, w związku z niejasnymi sygnałami ze strony Berlina ws. programu broni następnej generacji TLVS (taktycznego systemu obrony powietrznej), niemiecki oddział MBDA ogłosił restrukturyzację swoich działań. Jego kierownictwo powątpiewa, czy w najbliższym czasie sprawy dotyczące ewentualnego kontraktu na TLVS ruszą z miejsca.

Przeczytaj więcej: Niemcy dołączają do europejskiego programu zwalczania pocisków hipersonicznych. Co z TLVS?

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply