Sondaż YouGov wskazuje, że większa część Niemców jest sceptyczna wobec dalszego stacjonowania żołnierzy amerykańskiej armii w ich kraju.

W sondażu przeprowadzonym przez YouGov dla niemieckiej agencji prasowej DPA aż 42% respondentów opowiedziało się za wycofaniem 35 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Za utrzymaniem amerykańskich garnizonów w Niemczech było 37% badanych. 21% nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Najwięcej zwolenników wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec – 67% było wśród wyborców lewicowej Die Linke. Na drugim miejscu pod względem sceptycyzmu wobec militarnej obecności USA w Niemczech znaleźli się zwolennicy eurosceptycznej i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Zwolennikami wycofania amerykańskich żołnierzy było także 48% wyborców Zielonych, 42% wyborców Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), 37% wyborców liberalnej Wolnej Partii Niemieckiej (FDP). Najmniej zwolenników wyproszenia amerykańskich żołnierzy było wśród zwolenników koalicji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) – 35%.

Wyniki sondażu zostały opublikowane w czasie szczytu NATO w Brukseli, gdzie Donald Trump ostro skrytykował Niemcy za niedostateczne jego zdaniem finansowanie armii, a także zawieranie kontraktów gazowych z Rosją. Amerykańscy żołnierze mają stałe bazy w Niemczech od czasów “zimnej wojny”. Obecnie stacjonuje w Niemczech 35 tys. żołnierzy amerykańskich.

Czytaj także: Kongres USA odciął się od stanowiska Trumpa na szczycie NATO

welt.de/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply