Podczas targów DSEI 2015 w Londynie, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zaprezentował swoje ostatnie osiągnięcia w dziedzinie laserów. Jego zainteresowania dotyczą m.in. systemów okrętowych.

Od 2013 prowadzone są próby światłowodowych laserów wysokoenergetycznych nowej generacji. Rheinmetall uważany jest za światowego lidera w tej dziedzinie.

Jeden z modeli został wręcz określony mianem „laserowego gatlinga”. Zestaw ten wykorzystuje wieżę systemu przeciwlotniczego Skyshield. Posiada trzy lasery o mocy 20 kilowatów, zaś na lawecie działka okrętowego MLG 27 zamontowano aż cztery tego typu urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym punkcie koncentrują się wiązki światła kilku laserów. Ich łączna moc wynosi wówczas 60-80 kilowatów. Niemieccy inżynierowie są zadania, że możliwości takiego rozwiązania są niemal nieograniczone. Uważają, że tworzenie systemów o łącznej mocy przekraczającej 100 kilowatów jest wykonalne.

Lasery przeznaczone są głownie do obrony przeciwpowietrznej – przede wszystkim do zwalczania dronów oraz pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych. Podczas testów urządzenie o mocy 30 kilowatów zniszczyło pocisk moździerzowy kalibru 82 milimetrów na dystansie jednego kilometra. Koncern przygotowuje całą rodzinę systemów laserowych o różnej mocy, które będą mogły być instalowane na transporterach opancerzonych Boxer, w kontenerach na ciężarówkach oraz na pokładach okrętów.

Demonstracja laserów Rheinmetall systemu Skyshield, moc ok. 30-50 kilowatów.

Konflikty.pl / youtube.com / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. amoq
    amoq :

    No to teraz wiadomo, dlaczego Niemcy musieli oczyscić magazyny ze starych leopardów i wysłać cały ten złom do Polski. Tak że dziś po niemieckich koszarach krążą kawały typu “idziemy do Polski, nasze czołgi już tam są”

    A Polsce z jakiegoś powodu nie spodobały się rodzime PT-91, być może dlatego, że to polska produkcja i eksploatacja byłaby zbyt tania.

  2. zan
    zan :

    To są zalążki, ale każdy wizjoner czuje pismo nosem. Za jakiś czas, lasery osiągną wielkie moce (30 lat?) i powstanie skuteczna zapora antyartyleryjska i tarcza antyrakietowa. Państwo nierozwijające technologii, choćby miało dobrą broń TERAZ, zostanie zdeklasowane w przyszłości.

  3. polski_pan
    polski_pan :

    To sa systemy przeciwko dronom i moze pociskom, nie desperujcie. Cos takiego nawet nie przebije rosomaka , czolg takie cos zalatwi gasiennica , szkoda amunicji. Jako uzupelnienie systemow przeciowlotniczych , ktorych nie mamy to jest bardzo potrzebne i pewnie kiedys stanie sie standardem.