Niemcy zgodziły się na odsprzedaż Ukrainie bojowych wozów piechoty, które Bundeswehra odziedziczyła po armii NRD – dowiedziały się nieoficjalnie niemieckie media.

Niemieckie media, w tym Spiegel i Welt am Sonntag podały w piątek, powołując się na swoje źródła, że Federalna Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła kolejną dostawę broni dla ukraińskiej armii. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to być 56 lub 58 bojowych wozów piechoty BMP-1, które pochodzą z zasobów armii NRD, ale obecnie znajdują się na terenie Czech.

Wozy, które po NRD odziedziczyła Bundeswehra, pod koniec lat 90. przekazano armii Szwecji. Potem zostały one sprzedane czeskiej firmie, która obecnie chce je sprzedać Ukrainie.

Ze względu na tak zwaną „klauzulę końcowego użycia” broń może być sprzedawana stronom trzecim tylko za zgodą rządu federalnego.

Według Spiegla czeska firma zwróciła się do niemieckiego rządu o zgodę sprzedaż wozów 24 marca, a w czwartek 31 marca minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zasygnalizowała, że zgoda zostanie wydana.

Wyposażone w armatę i karabin maszynowy BMP-1 stanowiły standardowe wyposażenie armii Układu Warszawskiego – zauważa Spiegel. Według niemieckiej gazety w 2019 roku rząd Angeli Merkel nie zgodził się na ich sprzedaż Ukrainie, aby nie narażać się Rosji.

Dostawa wozów na Ukrainę nie nastąpi jednak od razu – transportery czeka naprawa, która zajmie kilka tygodni.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Niemcy przekazały Ukrainie m.in. 1 tys. rakiet Panzerfaust i 500 Stinger oraz 23 tys. hełmów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy żołnierze otrzymają wozy bojowe BMP-1AK skonfiskowane w Polsce

Kresy.pl / spiegel.de / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply