Namibia negocjuje reparacje od Niemiec

Południowoafrykańskie państwo domaga się od Niemiec wysokiego odszkodowania za działania niemieckich kolonistów sprzed ponad stu lat.

Namibia negocjuje z Niemcami reparację za działania niemieckich kolonialistów na przełomie XIX i XX wieku. Pełnomocnik niemieckiego rządu w tej sprawie, Ruprecht Polenz powiedział właśnie, że ciągle daleko do porozumienia bowiem „Oczekiwania Namibii są znacznie wyższe niż to, co Niemcy mogą przeznaczyć na ten cel”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Polenz powiedział agencji DPA, że Berlin zaoferował Namibijczykom „bardzo znaczące” sumy pieniędzy i pomoc rozwojową. Jednak ani Polenz, ani strona namibijska nie ujawniają jakie kwoty są przedmiotem negocjacji. Niemiecki polityk związany z CDU twierdzi z jednej strony, że rozmowy odbywają się w dobrej atmosferze, z drugiej „w Namibii panuje coraz bardziej nerwowa atmosfera”.

Namibia domaga się rekompensat za działania Niemców na jej obecnym terytorium na przełomie XIX i XX wieku. Koloniści z Niemiec pojawili się tam w 1884 roku, a Cesartwo Niemiecki przejęło kontrolę nad zasiedlanymi przez nich terenami. Miejscowe plemiona podniosły bunty, tłumione przez miejscowych kolonistów i posiłki z metropolii. Szczególnie krwawo stłumiono powstanie z lat 1907-1908. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy tubylców z plemienia Herero i 10 tys. z plemienia Nama, między innymi głodzonych i odcinanych od źródeł wody pitnej. Część badaczy kwalifikuje ówczesne działania Niemców w Afryce Południowo-Zachodniej jako „ludobójstwo”. Sam Polenz stwierdził, że Niemcy „zaakceptowały swoją winę”.

Czytaj także: „Polacy mają nasze ziemie, czego jeszcze chcą?” – niemiecki naukowiec o opinii Niemców nt. reparacji

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz