W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku oficjalnie rozpocznie się budowa kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). Statek dołączy do Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.

Będzie to trzecie tego typu wydarzenie w gdańskiej stoczni w ciągu tego roku. Podobne uroczystości miały miejsce 28 marca i 27 kwietnia, dotyczące niszczyciela min proj. 258, który otrzyma nazwę Jaskółka, oraz okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGNT) Jerzy Różycki. Stępki pod obie jednostki zostały położone 25 i 27 lipca.

Projekt “Delfin”, obejmujący budowę okrętów, został zlecony szwedzkiemu koncernowi Saab Kockums AB. Wartość kontraktu wynosi około 6,7 mld koron szwedzkich, czyli blisko 2,8 mld złotych. Całkowita odpowiedzialność za planowane jednostki, w tym za dostawę zaawansowanych systemów misji i walki, spoczywa na szwedzkim przedsiębiorstwie, podczas gdy Remontowa Shipbuilding S.A. odpowiada za budowę gotowych do operowania okrętów oraz przeprowadzenie niezbędnych testów.

Saab ma doświadczenie w budowie okrętów rozpoznawczych, a obecnie kończy prace nad HswMS Artemis dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Jednostka została częściowo zbudowana w Polsce, w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna Sp. z.o.o. i Stoczni Remontowej Nauta S.A.

W polskiej Marynarce Wojennej obecnie służą dwie jednostki rozpoznania radioelektronicznego proj. 863 (kod NATO: Modified Moma) – ORP Hydrograf i ORP Nawigator, które przeszły gruntowne remonty i modernizacje w 2018 i 2020 roku. Z uwagi na ich wiek istnieje potrzeba zastąpienia ich nowoczesnymi okrętami. Planowane jest, że ich następcy wejdą do służby w 2027 roku i otrzymają nazwy na cześć polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy w 1932 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Do Marynarki Wojennej RP trafią dwie Morskie Jednostki Rakietowe

Kresy.pl / gospodarkamorska.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply