W Płocku powstało miasteczko dla cudzoziemców – pracowników wykonawcy Orlenu. Od kilku lat podobna “kontenerowa wioska” funkcjonuje w zachodniopomorskich Policach – informuje portal Business Insider. Mieszkają tam m.in. obywatele Indii i Bangladeszu.

W Policach (woj. zachodniopomorskie) powstaje wielka fabryka propylenu, która jest jedną z największych inwestycji w kraju – podkreśla portal Busienss Insider we wtorkowym materiale. Jej wartość jest szacowana na ok. 1,8 mld dol. Na 22 czerwca zaplanowano uroczyste uruchomienie produkcji. Od początku do budowy zakładu zostali zatrudnieni pracownicy z Azji.

“Budowa była w gestii południowokoreańskiego konglomeratu Hyundai Engineering. I to właśnie ta firma ściągała pracowników. Taki model działania to jej modus operandi” – podkreśla BI. Stanowiska kierownicze w takich projektach przypadają zwykle Koreańczykom. Do bardziej podstawowych prac ściągani są pracownicy z Indii czy Bangladeszu.

Przeczytaj: Wykonawca Orlenu zatrudnia do budowy w Płocku tysiące cudzoziemców. Mieszkańcy zaniepokojeni, MSWiA zwiększa liczbę policji

Miasteczko kontenerowe dla pracowników – cudzoziemców zostało ukończone w 2020 r. Najwięcej pracowników mieszkało tam w listopadzie 2021 r. – ponad 4 tys. osób.

“Pracowników z Indii czy Bangladeszu wciąż jest sporo. Kursują pomiędzy miasteczkiem a fabryką. Czasem chodzą pieszo, nierzadko pokonują ten dystans na rowerach” – zaznacza medium.

Fabryka już rusza, lecz cudzoziemcy mogą zostać jeszcze 3 albo 4 miesiące. Mają pilnować rozruchu zakładu, wdrażać procedury czy finalizować ostatnie zlecenia. Przedstawiciele Grupy Azoty twierdzą, że jest to standard w przypadku dużych inwestycji. Trudno więc przewidzieć, kiedy kontenery będą demontowane.

Niektórzy z nich przygotowują się do budowy inwestycji Orlenu na Olefinach III w Płocku.

Należy przypomnieć, że już w 2021 r. Polska wydała 967 345 zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Wszystkie państwa UE razem wzięte wydały wówczas takich pozwoleń łącznie niecałe 3 mln. Polska wydała więc 32 proc. ze wszystkich, znacząco wyprzedzając zachodnioeuropejskie państwa uznane za mające liberalną politykę imigracyjną, jak Niemcy.

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply