Z raportu mediolańskiej fundacji wynika, że odsetek imigrantów we Włoszech przekroczył symboliczny poziom 10 proc. W Italii żyje obecnie ponad 6 mln cudzoziemców-rezydentów.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa, w 24. raporcie Fundacji Inicjatyw i Studiów nad Wieloetnicznością (ISMU) z Mediolanu odnotowano przekroczenie “symbolicznej bariery”, jaką jest 10-procentowy udział imigrantów w liczbie ludności Włoch. Według Fundacji odsetek imigrantów wzrósł o 2,5 proc. do ponad 10 proc. Obecnie w Italii mieszka 60,5 mln ludzi, z czego 6,1 mln jest cudzoziemcami.

Samych nielegalnych imigrantów jest według raportu we Włoszech ponad 530 tysięcy. To co jedenasty cudzoziemiec w tym kraju. O tym, że Włochy nie radzą sobie z nielegalną imigracją świadczy fakt, iż w tym roku z tej liczby jedynie 7 tys. osób wydalono, z czego ponad 4 tys. przymusowo.

Włoskie władze odniosły jednak sukces ograniczając radykalnie liczbę nowo przyjętych imigrantów. Według raportu do końca listopada w granice Włoch dostało się 22 tys. imigrantów. Na pierwsze miejsce w Europie wyszła Hiszpania, do której przybyło 55 tys. imigrantów. Italia mniej chętnie rozdaje także swoje obywatelstwo – w tym roku paszport tego kraju otrzymało 147 tys., o 55 tys. mniej niż w roku 2017.

W raporcie zwrócono uwagę także na to, że cudzoziemcy we Włoszech zarabiają średnio 35 proc. mniej niż Włosi a liczba bezrobotnych wśród cudzoziemców zmniejsza się trzeci rok z rzędu.

W czerwcu br. nowy minister spraw wewnętrznych Włoch i lider prawicowej partii Liga Matteo Salvini ogłosił, że Włochy zaprzestają przyjmowania nielegalnych migrantów, których do włoskich portów przewoziły statki proimigracyjnych organizacji pozarządowych. W efekcie zaczęły się one kierować do Hiszpanii, gdzie nowy socjalistyczny rząd zdecydował się na otwarcie granic. Salvini zapowiedział także, że 5 mld euro, które poprzedni rząd chciał corocznie przeznaczać na przyjmowanie imigrantów, będą każdego roku wydawane na ich deportacje.

CZYTAJ TAKŻE: „Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply