Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzili kontrolę agencji pracy tymczasowej, która kierowała do pracy cudzoziemców nieposiadających zezwoleń na wykonywanie legalnego zatrudnienia – przekazała SG we wtorek. Pracodawcy, który zatrudniał imigrantów nielegalnie, grozi kara grzywny wynosząca nawet 30 tysięcy złotych.

Na przełomie sierpnia i września funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wielkopolskim skontrolowali zatrudnienie 6 obywateli Uzbekistanu, których do pracy na terenie województwa lubuskiego kierowała agencja pracy tymczasowej z województwa lubelskiego. Weryfikacja dokumentów pozwoliła ustalić funkcjonariuszom, że 5 kontrolowanych cudzoziemców pracowało nielegalnie – podała we wtorek Straż Graniczna.

„Cudzoziemcy kierowani byli do pracy w firmie zajmującej się przetwarzaniem elektroodpadów. Cudzoziemcy wykonywali przede wszystkim czynności związane z demontażem urządzeń elektronicznych. Podczas przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze SG ujawnili, że pięciu z sześciu kontrolowanych Uzbeków wykonywało pracę pomimo braku wymaganych zezwoleń” – podkreślono w komunikacie.

Za popełnione wykroczenie cudzoziemców ukarano mandatami karnymi. Otrzymali też decyzje, na podstawie których muszą wyjechać z Polski.
Wobec nierzetelnego pracodawcy wniesiony zostanie do sądu wniosek o jego ukaranie. Grozi mu kara grzywny wynosząca nawet 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: SG: Kontrola w agencji zatrudnienia, 78 zatrudnionych nielegalnie imigrantów

Jak informowaliśmy, w lipcu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział dalsze uproszczenie procedury zatrudniania cudzoziemców. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, przygotowujemy nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców, której celem jest m.in. dalsze uproszczenie procedur” – stwierdził.

Zobacz także: Proimigracyjne agencje zatrudnienia są gotowe ściągać tysiące lekarzy i pielęgniarek ze wschodu Polski

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz