Prawie połowa pieniędzy zarobionych przez Ukraińców wypływa z Polski

Według nieoficjalnych szacunków w naszym kraju przebywa około 1,3 mln obywateli Ukrainy. Zarabiane przez nich pieniądze wspierają ukraińską gospodarkę.

Takie szacunki co do liczebności Ukraińców w Polsce, w znakomitej większości imigrantów zarobkowych, podała firma badająca preferencje użytkowników telefonów komórkowych. Jednak portal Interia, który 14 kwietnia opublikował artykuł o ukraińskich imigrantach, podaje tylko dane Narodowego Banku Polski z 2017 r., który określił ich liczbę na 900 tys. osób. Jednak  „wydaje się, że w sezonie, gdy jest największy popyt na prace tymczasowe w rolnictwie, w Polsce może przebywać co roku nawet do 1,5 mln Ukraińców” – portal cytuje za „Gazetą Bankową” prof. Pawła Kaczmarczyka, dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Interia zauważa, że liczba oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemca wystawionych na obywateli Ukrainy spadła w 2018 r. o 17% w porównaniu do roku poprzedniego, do liczby 1,42 mln. Jednocześnie na koniec 2018 roku prawie 193 tys. Ukraińców posiadało uprawnienia do pobytu na terytorium Polski. Prof. Kaczmarczyk podkreśla, że ukraińscy imigranci docierają już nie tylko do największych polskich miast, ale imigracja „z Ukrainy rozlewa się po całej Polsce, nawet po małych miastach”.

Według raportu firmy EWL 26% Ukraińców przyznało się do tego, że pracowało „na czarno”, czyli bez żadnej spisanej umowy. W artykule podkreśla się także, że Ukraińcy nadal stanowią zasób taniej siły roboczej. Zarabiają średnio 2100 zł netto czyli mniej niż przeciętnie zarabiają „na rękę” Polacy.

Duża część z tych pieniędzy nie zasila polskiej gospodarki lecz wypływa za granicę. Portal podaje informacje, że Ukraińcy przeznaczają na swoje utrzymanie w Polsce 34% swoich zarobków. Według portalu 40% ich wartości jest odsyłana do krewnych na Ukrainie. W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. transfery z Polski pracujących emigrantów ukraińskich sięgnęły ok. 9,9 mld zł, czyli o 15% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz