Netanjahu będzie mógł stworzyć rząd mimo oskarżeń o korupcję

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że oskarżenia o korupcję ciążące na Benjaminie Netanjahu nie powinny wpływać na formowanie przez niego rządu – poinformowała w środę Agencja Prasowa Reuters.

Mimo oskarżeń o korupcję ciążących na Benjaminie Netanjahu będzie on mógł powołać nowy izraelski rząd, tak ogłosił Sąd Najwyższy Izraela – przekazał w środę Reuters.

Wyrok, który zapadł wskazał, że umowa premiera ze swoim rywalem Bennym Gantzem nie narusza prawa, tym samym oddalił zarzuty, według których Netanjahu miałby zapewnić sobie nietykalność.

Zobacz też: Izraelczycy twierdzą, że mają lek przeciwko koronawirusowi

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zbliża to kraj do końca impasu politycznego, który trwa podczas zmagania się z kryzysem koronawirusa i załamaniem gospodarczym. W jednogłośnym orzeczeniu jedenastowymiarowy panel „nie znalazł podstawy prawnej, aby powstrzymać członka Knesetu Netanjahu od utworzenia rządu”.

Dodał jednak, że jego decyzja „nie powinna być interpretowana jako zmniejszanie wagi zarzutów stawianych przeciwko jawności publicznej ani trudności związanych z kadencją premiera oskarżonego o przestępstwa”. Sąd przekazał, że Netanjahu ma prawo do domniemania niewinności.

Zobacz też: Izraelczycy mają dosyć ortodoksów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Netanjahu został postawiony w styczniu przed zarzutem przekupstwa, oszustwa i nadużycia zaufania. Zaprzecza on wszelkim wykroczeniom we wszystkich trzech przypadkach. Ogrom pandemii koronawirusa zmusił Gantza do wycofania się z obietnicy kampanii, by nie służyć w rządzie kierowanym przez premiera w obliczu zarzutów kryminalnych, a zamiast tego podpisać umowę o porozumieniu z rywalem.

Zgodnie z warunkami umowy Netanjahu pełniłby funkcję premiera nowej administracji przez 18 miesięcy, zanim przekaże tworzenie rządu Gantzowi.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz