Bezprecedensowe zmiany w planie papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. W tym roku nie w koloseum, a na placu św. Piotra odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. W Wielki Czwartek nie będzie mszy Krzyżma Świętego, a inaugurująca Triduum Paschalne msza Wieczerzy Pańskiej odprawiona będzie w Watykanie – informuje Vatican News.

Jak informowaliśmy, wszystkie papieskie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się bez udziału wiernych i będą transmitowane m.in. w Internecie.

CZYTAJ TAKŻE: Adhortacja papieska. Biskup Rzymu nie poparł propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów

Bezprecedensowe zmiany, spowodowane pandemią koronawirusa, zostały ogłoszone w piątek. Opublikowano też pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Zaznaczono, że z powodu “nadzwyczajnej sytuacji” uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W niedzielę palmową – 5 kwietnia o godz. 11 – papież odprawi mszę w Bazylice św. Piotra.

Z programu Wielkiego Czwartku wykreślono poranną mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia. Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu odprawiał mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem – w więzieniach, w klinikach i ośrodkach dla uchodźców. Tym razem odprawi ją w Bazylice św. Piotra.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodniczący episkopatu Niemiec: Moglibyśmy poprosić papież o zgodę na diakonat kobiet

W Wielki Piątek, tradycyjnie w Bazylice św. Piotra, odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej. O godzinie 21 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej, po raz pierwszy nie w Koloseum, a na placu św. Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21 w Bazylice św. Piotra odbędzie się msza Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 11, msza odprawiona zostanie również w Bazylice. Po niej papież Franciszek udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Kresy.pl / Vatican News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply