W sobotę Watykan ogłosił, że tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez fizycznej obecności wiernych.

Decyzja została podjęta w związku z globalną pandemią koronawirusa. Nie ma ona precedensu. Ciągle jest jednak szansa, że msza wielkanocna odprawiona zostanie publicznie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Abp Jędraszewski apeluje do wiernych, aby pozostali w domach

Informację podała Prefektura Domu Papieskiego, odpowiedzialna m.in. za organizację spotkań papieża z głowami innych państw czy harmonogramu papieskich aktywności publicznych.

Prefektura Domu Papieskiego ogłasza, że ​​z powodu obecnego globalnego zagrożenia zdrowia publicznego wszystkie liturgiczne uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się bez fizycznej obecności wiernych – czytamy w oświadczeniu.

Msza w Niedzielę Palmową; Msza krzyżma świętego i Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, którą papież Franciszek odprawiał zawsze w ośrodkach detencyjnych; wielkopiątkowe uroczystości Męki Pańskiej oraz sobotnia Wigilia Paschalna, odbędą się bez fizycznego udziału wiernych.

Przynajmniej do niedzieli wielkanocnej (12 kwietnia) wszystkie audiencje generalne papieża Franciszka i niedzielna modlitwa Anioł Pański będą transmitowane online, bez obecności wiernych na placu św. Piotra.

CZYTAJ TAKŻE: Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego

Wielki Tydzień to jeden z najważniejszych okresów liturgicznych dla katolików na całym świecie. Jednak wraz ze wzrostem globalnej liczby zakażonych koronawirusem wiele diecezji może zostać zmuszonych do podjęcia podobnych działań – zapraszania katolików do udziału w mszach świętych przez Internet, radio lub telewizję.

Kościoły w Rzymie zostały tymczasowo zamknięte na początku tego tygodnia, ale po interwencji papieża Franciszka zdecydowano, że można je ponownie otworzyć. Wiernych zachęca się do modlitwy i uczestnictwa w adoracji eucharystycznej przy zachowaniu bezpiecznego dystansu i przestrzeganiu zalecanych środków higieny, takich jak mycie rąk.

Jednak w całych Włoszech obecność wiernych na mszach świętych została zakazana, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Kresy.pl / cruxnow.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz