W sobotę abp Marek Jędraszewski wprowadził na terenie Archidiecezji Krakowskiej zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski dot. epidemii koronawirusa. Metropolita krakowski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św., zachęcił do przyjmowania Komunii św. na rękę, zdecydował o przeniesieniu terminów sakramentu bierzmowania i odwołaniu wydarzeń religijnych i spotkań formacyjnych.

Arcybiskup wydał „Dekret w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego”, który zostanie podany do informacji we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego

Metropoota krakowski udzielił dyspensy od niedzielnego obowiązku uczestnictwa we mszy osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – czytamy w dekrecie.

W czasie liturgii wierni powinni przyjmować komunię na rękęm a znak pokoju wykonywać przez skinienie głowy. Cześć Krzyżowi należy oddać np. przez przyklęknięcie bez kontaktu bezpośredniego. Na kratki konfesjonałów powinny zostać nałożone folie ochronne, a kropielnice opróżnić.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: Rząd planuje zarazcić koronawirusem 60% populacji. Oznacza to ok. pół miliona ofiar śmiertelnych

Ponadto liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania zostały przeniesione na inne terminy oraz odwołano wydarzenia, spotkania formacyjnej i rekolekcje na poziomie diecezjalnym, rejonowym i dekanalnym. Sprawa rekolekcji dla dla dorosłych oraz organizacji spotkań parafialnych pozostawiona została „roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”.

Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą – apeluje abp Jędraszewski i poleca duszpasterzom aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia i aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Metropolita krakowski poleca także, aby kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, a także prosi o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

„Dekret w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego” obowiązuje od 13 do 29 marca 2020 r.

Kresy.pl / ekai.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz