Rosja zamknęła dla obcokrajowców granice lądowe z Polską i Norwegią w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzja, ogłoszona w sobotę przez premiera Michaiła Miszustina, weszła w życie o północy.

Zamknięta została granica z Polską w Kaliningradzie i ok. 200 km granicy z Norwegią.

Wedle słów premiera zakaz ma mieć zastosowanie wobec wszystkich cudzoziemców podróżujących „w celach zawodowych, prywatnych, studyjnych lub turystycznych”.

Poza zakazem znajdą się Białorusini, członkowie oficjalnych delegacji i osoby mieszkające w Rosji.

Według najnowszych oficjalnych danych w Rosji odnotowano 45 przypadków zakażenia koronawirusem, ale jak dotąd nikt nie zginął.

W piątek Rosja poinformowała, że zmniejszy liczbę lotów do i z Unii Europejskiej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Rosja zamknęła już granicę z Chinami i ograniczyła loty do i z Iranu oraz Korei Południowej.

Jak informowaliśmy w czwartek, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, również Ukraina zamknęła główne przejścia graniczne z krajami europejskimi, w tym z Polską. W czwartek rano część przejść granicznych z Węgrami zamknęła Serbia.

Od północy z piątku na sobotę Czechy zamknęły swoje granice z Austrią i Niemcami, a przekraczanie granic kraju jest możliwe wyłącznie poprzez 11 przejść granicznych. Obcokrajowcy z krajów wysokiego ryzyka mają całkowity zakaz wjazdu, a Czechom nie wolno do tego rodzaju państw wyjeżdżać. Obcokrajowcy nie mogą wjechać do Czech od strony Niemiec czy Austrii, a czeskie MSW do odwołania wstrzymuje wydawanie wszelkich wiz.

Podobne decyzje podjęły w czwartek również władze Słowacji. Granice kraju mogą przekraczać wyłącznie cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wszystkie osoby powracające z zagranicy są obejmowane obowiązkową kwarantanną.

W Polsce w piątek ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego. W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia MSWiA: w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz ws. czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Na wszystkich przejściach granicznych służbę pełni Straż Graniczna wspierana przez Wojsko Polskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od niedzieli do Polski mogą wjechać: obywatele Polski, obcokrajowcy będący małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, albo pozostający pod stałą opieką obywateli naszego kraju, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji i członkowie ich rodzin, cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce, a także ci, mający zezwolenie na pracę (poświadczenie od pracodawcy).

Czechy, Słowacja, a także Węgry wprowadziły już stan wyjątkowy.

Kresy.pl / The Moscow Times

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply