Ministerstwo Aktywów Państwowych uruchomiło specjalny formularz, poprzez który prywatne firmy mogą zgłaszać swoją chęć udziału w odbudowie Ukrainy. Przygotowywany jest także raport nt. udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy.

MAP przekazało, że formularz dla firm chcących zaangażować się w odbudowę Ukrainy dostępny jest na rządowej stronie www.gov.pl.

“Mamy rozeznanie, w jaki sposób Spółki Skarbu Państwa widzą możliwość zaangażowania się w proces odbudowy Ukrainy, który przed nami: chcę również uwzględnić do niego podmioty prywatne, by nasza propozycja była możliwie pełna” – skomentował wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

Po ukończeniu raportu dot. udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy ma być on przepracowany ze stroną ukraińską. “Strona ukraińską jest otwarta na naszą propozycję. W odbudowie swojego kraju chętnie widziałaby udział naszych firm, za którymi stoi polski rząd” – wskazał wicepremier.

Jak informowaliśmy, w kierowanym przez wicepremiera Jacka Sasina Ministerstwie Aktywów Państwowych powstaje kompleksowy plan pomocy Ukrainie w odbudowie.

Z informacji portalu wynika, że w pomoc Ukrainie miałoby zaangażować się nie tylko polski rząd, ale także spółki Skarbu Państwa oraz biznes prywatny. Ministerstwo Aktywów Państwowych jeszcze w kwietniu wysłało do SSP ankietę z pytaniami o możliwości wsparcia Ukrainy w odbudowie. Odpowiedzi już spłynęły do ministerstwa, lecz na razie szczegóły nie są ujawniane.

Ministerstwo chce rozpocząć rozmowy z prywatnymi firmami na temat ich ewentualnego udziału w odbudowie Ukrainy, jednak filarem planu mają jednak być spółki Skarbu Państwa, co ma być „zobowiązaniem politycznym” ze strony polskiego rządu, że projekt nie zostanie przerwany.

Plan pomocy Ukrainie ma zostać zatwierdzony przez rząd, a następnie przedstawiony władzom w Kijowie i skonsultowany z potrzebami Ukrainy. Jak powiedziała pod koniec maja Business Insiderowi jedna z osób zaangażowanych w opracowywanie dokumentu, ma on być gotowy maksymalnie za dwa miesiące. Osoba ta nie wykluczyła, że plan będzie podlegał dalszym modyfikacjom, choćby z tego względu, że wojna wciąż trwa.

Według portalu Polska może zaoferować Ukrainie nie tylko udział w procesach inwestycyjnych, ale także ich finansowanie, czyli kredyty, poręczenia i gwarancje. Oprócz tego polskie firmy mogą podzielić się z Ukrainą swoim know-how i wsparciem menedżerów.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Będziemy “hubem gospodarczym” dla Ukrainy. Pomożemy w eksporcie zboża

Kresy.pl / money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply