Kijów spodziewa się wkrótce otrzymać myśliwce z Zachodu – oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z portalem Politico. Sprzeciw wyraża jednak kanclerz Niemiec Olaf Scholz – zwraca uwagę Politico.

Ukraiński premier podkreślił, że szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi zachodnich myśliwców może zająć “sześć miesięcy lub dłużej”, dlatego “powinno rozpocząć się od razu lub tak szybko, jak to możliwe”. Politico pisze w poniedziałek, że apel Szmyhala jest echem podobnych próśb krajów bałtyckich.

Nieoficjalne informacje wskazują, że część amerykańskich wojskowych “po cichu naciska na Pentagon, aby zatwierdził wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę”. Politico przypomina, że niemiecki kanclerz ponowił swój sprzeciw wobec wysłania myśliwców na Ukrainę. “Kwestia samolotów bojowych w ogóle się nie pojawia” – oświadczył w niedzielnym wywiadzie dla “Tagesspiegel”.

Szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra powiedział na początku stycznia, że jest gotów rozważyć dostawę myśliwców F-16 na Ukrainę. Zaapelował jednak o ostrożność. “Ostatecznie decyzja należałaby do ministra obrony” – podkreślił.

Przed piątkowym szczytem UE-Ukraina Szmyhal powiedział portalowi Politico, że Kijów dąży do pełnego członkostwa w UE do 2026 r. Ten harmonogram z pewnością zaniepokoi wielu urzędników UE, ponieważ pomimo decyzji o przyznaniu Kijowowi statusu kraju kandydującego w czerwcu ubiegłego roku, perspektywa przystąpienia Ukrainy w najbliższym czasie pozostaje odległa – pisze medium, podkreślając, że na przeszkodzie stoi m.in. kwestia korupcji na Ukrainie.

Portal zwraca uwagę, że jednym z celów piątkowego szczytu będzie “zarządzanie oczekiwaniami”. Oczekuje się pewnych postępów w obszarach takich jak bezcłowy dostęp dla ukraińskiego eksportu, roaming mobilny i włączenie do jednolitego obszaru płatności w euro – wskazują nieoficjalne informacje.

Zobacz także: Ukraina apeluje do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych

Jak informowaliśmy, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował w ubiegłym tygodniu, że w Europie ruszyły prace nad dostawą myśliwców F-16 na Ukrainę. Zamieścił w tej sprawie wpis na portalu społecznościowym. Opisał w nim dialog, jaki miał odbyć z jednym ze swoich europejskich odpowiedników.

„- Teraz F-16? – Tak. – Biorę się do roboty, przyjacielu” – napisał Kułeba, relacjonując swoją rozmowę. Twierdzi, że takie pytanie otrzymał „jednego europejskiego kolegi” i udzielił mu takiej właśnie odpowiedzi. Ukraiński minister nie sprecyzował, o przedstawiciela jakiego państwa chodziło.

Zobacz także: Scholz chce kontynuować bezpośredni dialog z Putinem

poitico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply