W kierowanym przez wicepremiera Jacka Sasina Ministerstwie Aktywów Państwowych powstaje kompleksowy plan pomocy Ukrainie w odbudowie – dowiedział się Business Insider.

Business Insider napisał w czwartek o kompleksowej ofercie dotyczącej tego, jak Polska może pomóc w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Dokument jest opracowywany w resorcie, którym kieruje wicepremier Jacek Sasin, czyli w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z informacji portalu wynika, że w pomoc Ukrainie miałoby zaangażować się nie tylko polski rząd, ale także spółki Skarbu Państwa oraz biznes prywatny. Ministerstwo Aktywów Państwowych jeszcze w kwietniu wysłało do SSP ankietę z pytaniami o możliwości wsparcia Ukrainy w odbudowie. Odpowiedzi już spłynęły do ministerstwa, lecz na razie szczegóły nie są ujawniane.

Teraz ministerstwo chce rozpocząć rozmowy z prywatnymi firmami na temat ich ewentualnego udziału w odbudowie Ukrainy – dowiedział się Business Insider. Filarem planu mają jednak być spółki Skarbu Państwa, co ma być „zobowiązaniem politycznym” ze strony polskiego rządu, że projekt nie zostanie przerwany.

Plan pomocy Ukrainie ma zostać zatwierdzony przez rząd, a następnie przedstawiony władzom w Kijowie i skonsultowany z potrzebami Ukrainy. Jak powiedziała Business Insiderowi jedna z osób zaangażowanych w opracowywanie dokumentu, ma on być gotowy maksymalnie za dwa miesiące. Osoba ta nie wykluczyła, że plan będzie podlegał dalszym modyfikacjom, choćby z tego względu, że wojna wciąż trwa.

Opracowaniem planu zajmuje się nowo powołany przy resorcie Jacka Sasina zespół ekspertów kierowany przez prezesa GPW Marka Dietla.

Według portalu Polska może zaoferować Ukrainie nie tylko udział w procesach inwestycyjnych, ale także ich finansowanie, czyli kredyty, poręczenia i gwarancje. Oprócz tego polskie firmy mogą podzielić się z Ukrainą swoim know-how i wsparciem menedżerów.

Jak wynika z publikacji, w polskich kręgach rządowych panuje przekonanie, że w kwestii pomocy w odbudowie Ukrainy Polska posiada przewagę nad państwami zachodnimi w postaci „bliskości kulturowej” i bardzo dobrych relacji z Ukrainą.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Wspólny dług UE i dodatkowe wpłaty państw członkowskich – unijny program odbudowy Ukrainy

Kresy.pl / businessinsider.com.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz