Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział przekazanie zysku NBP na cele związane z obronnością i modernizacją armii. Może to być nawet ponad 10 mld zł.

Jak pisaliśmy, w środę na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński skomentował sytuację w kraju, w związku z wysokim poziomem inflacji i niedawną decyzją Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Uważa, że stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć, żeby zahamować rosnące ceny i że będzie namawiał do tego RPP. Przyznał też, że rządowa tarcza antyinflacyjna pomoże, ale na kilka miesięcy.

Czytaj więcej: Szef NBP: będę namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp procentowych

Podczas konferencji Glapiński powiedział też, że za 2021 rok NBP osiągnął bardzo dobry wynik finansowy. – Ten zysk będzie znacząco wyższy niż w ubiegłym roku, a wtedy było to ponad 9 mld zł – powiedział szef polskiego banku centralnego. Dopytywany, uściślił, że zysk ten jest „znacząco wyższy niż 10 mld zł”. Zaznaczył też, że ujawnił te informacje już teraz, bo 95 proc. zysku NBP ma zostać przeznaczone na modernizację polskiej armii. Chodzi szacunkowo o kwotę ponad 10 mld zł.

 

– Zwykle informacje o wyniku NBP przekazujemy w marcu, już po audycie. Ale tym razem robię to wcześniej, bo przedstawiono ustawę o obronności, w której to ustawie zapisano, że zysk NBP – poza 5 proc., które pozostają w banku – będzie służył wysiłkowi obronnemu i zakupowi nowego uzbrojenia. Mam nadzieje, że tak będzie i cieszymy się, że będziemy mogli się do tego przyczynić – powiedział Adam Glapiński.

Przypomnijmy, że w październiku ub. roku wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. Prezes PiS zapowiedział wówczas „radykalne umocnienie sił zbrojnych”. Minister Błaszczak powiedział, że „cel minimum” to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz także: MON zapowiedział zwiększenie liczby żołnierzy zawodowych do 250 tys.

Zaznaczmy, że ogłoszono wówczas, iż warunkiem spełnienia zapowiedzi jest uruchomienie nowych mechanizmów finansowania. W tym celu, rząd powołał przy Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), zaznaczając przy tym, że nie jest to zasadniczo nowa instytucja. Szef MON zaznaczył, że „wśród źródeł jego finansowania będą środki ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji wyemitowanych przez BGK objętych gwarancją Skarbu Państwa, wpływy z budżetu państwa oraz wpłaty z zysku NBP”.

– Czwarta [droga finansowania – przyp. PAP] to wpłaty z zysku NBP, oczywiście to jest uzależnione od tego, czy w danym roku NBP zysk wypracował – poinformował minister obrony. Dodajmy jednak, że ustawa o obronie ojczyzny jak dotąd nie została przyjęta i nie wiadomo, czy zapowiedzi szefa NBP zostaną zrealizowane w tej formie.

Bankier.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply