Szef MON oświadczył, że polska armia powinna dysponować najnowocześniejszymi rodzajami broni zintegrowanej ze sprzętem amerykańskim.

Mariusz Błaszczak oświadczył w wywiadzie dla Polski Zbrojnej, że najważniejszym priorytetem dla Sił Zbrojnych jest modernizacja różnego tpu broni, w czym USA pozostają ważnym partnerem dla Polski. Zależy nam na tym, by wojsko miało najnowocześniejszy sprzęt, który byłby zintegrowany ze sprzętem amerykańskim – tłumaczy szef MON.

Na pytanie o priorytety w modernizacji armii Błaszczak unikał odpowiedzi, stwierdzając, że jest to proces złożony, bardzo kosztowny, którego realizacja wymaga wiele rozwagi i cierpliwości. Zamierzam powołać wojskową agencję, która całościowo zajmie się zakupami dla wojska – ogłosił, zaznaczając, że najważniejsze jest przeanalizowanie potrzeb i kupienie sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo naszego kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Ambasador USA: Ukraina otrzyma broń śmiercionośną za darmo

Błaszczak odniósł się również do systemu dowodzenia armii, zgadzając się ze zdaniem Macierewicza: Podzielam pogląd mojego poprzednika, jak też Biura Bezpieczeństwa Narodowego, że obecny system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wymaga zmiany. Zdaniem szefa resortu obrony kompetencje poszczególnych organów dowodzenia określone w systemie “nie są optymalne”. Teraz z moimi współpracownikami analizujemy różne rozwiązania. Najważniejsze jest to, by wybrać te najlepsze dla Wojska Polskiego – zaznaczył.

Na pytanie o polską delegację, która w najbliższym czasie uda się do USA, aby negocjować umowy na zakup baterii Patriot zaznaczył, że będzie przed nią stać trudne zadanie. Dodał jednocześnie, że negocjacje są na dobrej drodze. Wojsko Polskie potrzebuje zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, dlatego program “Wisła” jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej – podkreślił Błaszczak.

Szef MON opowiedział się również za bliskimi stosunkami w ramach NATO oraz współpracą ze Stanami Zjednoczonymi.

Priorytetami na najbliższe miesiące ma być według Błaszczaka sfinalizowanie negocjacji w kluczowych programach modernizacyjnych, tak aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i zapewniało skuteczną obronę kraju.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply