Przywódcy Niemiec i Rosji w piątek odbyli rozmowę telefoniczną w której poruszono kwestię wycofania się USA z porozumienia nuklearnego.

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin odbyli rozmowę w której zadeklarowano, że oba kraje będą dążyły do utrzymania umowy nuklearnej z Teheranem przy udziale pozostałych sygnatariuszy.

Merkel i Putin wyrazili też zaniepokojenie ostatnimi zdarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zgodzili się także, że najważniejsze jest unikanie dalszej eskalacji – powiedział rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

ZOBACZ TAKŻE: Merkel: Skończyły się czasy, kiedy można było liczyć na USA

Tematem rozmów przywódców dwóch krajów miał też być kryzys na Ukrainie. Jak podał Kreml w wydanym komunikacie, Merkel i Putin zgodzili się w kwestii konieczności zintensyfikowanie działań w ramach czwórki normandzkiej (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja). Dodano, że omawiana została kwestia misji ONZ, która miałaby ochraniać obserwatorów OBWE.

Poruszono temat Syrii oraz przygotowań do zaplanowanej na 18 maja roboczej wizyty Angeli Merkel w Soczi – zaznaczono w oświadczeniu biura prasowego Kremla.

Rosja poinformowała, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony niemieckiej. W komunikacie rzecznika rządu w Berlinie nie wskazano kto wyszedł z inicjatywą.

Kresy.pl / polskieradio.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz