Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Bageri Kani spotkał się w Moskwie z przedstawicielem palestyńskiej organizacji polityczno-militarnej Hamas Musą Abu Marzukiem.

Jak wynika z piątkowego oświadczenia ambasady Iranu, podczas spotkania z przedstawicielem Hamasu wiceminister spraw zagranicznych Iranu podkreślił potrzebę zawieszenia broni, zniesienia blokady Strefy Gazy i zapewnienia pomocy humanitarnej podała ABC News za rosyjskimi agencjami.

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA podała, że Abu Marzuk powiedział Bageriemu Kaniemu, że docenia wsparcie Iranu dla narodu palestyńskiego. 

Wcześniej Abu Marzuk przeprowadził w czwartek rozmowy z rosyjskimi dyplomatami. Jego wizyta w Moskwie spotkała się z ostrym potępieniem ze strony Izraela. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że omawiało uwolnienie zakładników w Strefie Gazy i ewakuację cudzoziemców z palestyńskiej eksklawy znajdującej się obecnie pod zmasowanym ostrzałem i bombardowaniem sił izraelskich.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył na początku tego miesiąca, że Moskwa może pełnić rolę mediatora ze względu na swoje przyjazne stosunki zarówno z Izraelem, jak i Palestyńczykami, dodając, że „nikt nie może podejrzewać nas o granie na korzyść jednej ze stron”, przypomniała ABC News.

zraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro skrytykowało decyzję Rosji o zaproszeniu przedstawicieli Hamasu do Moskwy jako „akt wsparcia terroryzmu” i wezwało do wydalenia delegacji z Rosji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział w piątek, że Moskwa uważa za konieczne utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi stronami. Nie jest jasne, czy przedstawiciele Rosji, Iranu i Hamasu spotkali się w czwartek w układzie trójstronnym.

Abu Marzuk powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej RIA Novosti że on i rosyjscy dyplomaci omawiali kwestie związane z problemem palestyńskim oraz to, „w jaki sposób możemy wspólnie określić przyszłość regionu i całej ludzkości, która różniłaby się od [tej] które próbują zarysować USA.”

Zauważył, że zaproszenie Rosjan dla Hamasu jest „przesłaniem dla całego świata, że Rosja uważa Hamas nie za organizację terrorystyczną, ale ruch wyzwoleńczy, który broni praw swojego narodu i toczy wojnę o sprawiedliwość”.

Państwa zachodnioeuropejskie zadeklarowały pełne wsparcie polityczne, a prezydent Francji mówił nawet o ewentualnym bezpośrednim zaangażowaniu w działania militarne przeciw palestyńskiemu Hamasowi w ramach koalicji powołanej pierwotnie w 2014 r. do walki z “Państwem Islamskim”.

Moskwa zajęła inne stanowisko, od początku eskalacji wzywając obie strony do zawieszenia broni. Najwyższe czynniki rosyjskie, w tym sam Właidmir Putin, podkreślały, że nie ma trwałego rozwiązania konfliktu bliskowschodniego bez utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

abcnews.go.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply