Donald Trump wystąpił w środę w Białym Domu z oświadczeniem w sprawie Iranu. Było to jego pierwsze obszerniejsze wystąpienie po ataku rakietowym Iranu na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Zdaniem agencji Associated Press ze słów amerykańskiego prezydenta wynika, że USA nie odpowiedzą militarnie na irańskie uderzenie.

Wystąpienie Trumpa, zaplanowane na godzinę 17 czasu polskiego, opóźniło się o około pół godziny. Amerykański prezydent wystąpił w otoczeniu dowódców wojskowych oraz wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Trump oświadczył, że w wyniku irańskiego ataku nie ucierpiał żaden Amerykanin ani Irakijczyk, a zniszczenia są minimalne. Według niego skutecznie zadziałał system wczesnego ostrzegania.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent USA powtórzył wcześniejsze oskarżenia o to, że Iran jest „czołowym sponsorem terroryzmu”. Zabitego w amerykańskim ataku generała Kasema Sulejmaniego nazwał „terrorystą” i zarzucił mu planowanie kolejnych ataków na Amerykanów. Trump zapowiedział, że dopóki będzie prezydentem, państwo to nie będzie dysponowało bronią jądrową. Przy tym ocenił, Iran zdaje się „wycofywać”.

„Rozważając opcje odpowiedzi na irańską agresję USA niezwłocznie nałożą dodatkowe sankcje gospodarcze na irański reżim” – zapowiedział Trump dodając, że te „potężne” sankcje będą utrzymywane, „dopóki Iran nie zmieni swojego zachowania”.

Amerykański przywódca po raz kolejny skrytykował porozumienie nuklearne JCPOA z 2015 roku oraz wezwał pozostałych sygnatariuszy JCPOA do porzucenia tego porozumienia i osiągnięcia nowego. Trump ogłosił także, że poprosi NATO o „większe zaangażowanie w proces na Bliskim Wschodzie”.

Mówiąc o potędze amerykańskiej armii i jej uzbrojenia Trump powiedział, że „to nie znaczy, że chcemy go użyć”. „Nie chcemy go użyć” – podkreślał.

W wystąpieniu Trumpa obok oskarżeń znalazło się kilka wypowiedzi, które można uznać za pojednawcze. Amerykański prezydent twierdził, iż chce, by Iran miał „wielką przyszłość”. Jego zdaniem USA i Iran powinny współpracować w zwalczaniu ISIS i w „innych sprawach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w nocy z wtorku na środę irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził atak rakietowy na dwie bazy powietrzne USA w Iraku, w odwecie za zabicie przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego. Na wieść o tym Trump zamieścił na Twitterze post, w którym napisał, że trwa ocena strat oraz że USA posiadają „najpotężniejszą i najlepiej wyposażoną armię na świecie”. Zapowiedział też, że później wyda oświadczenie w sprawie irańskiego ataku.

Kresy.pl / twitter.com / AP / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz