Tymczasowa ustawa budżetowa przyjęta przez Senat Stanów Zjednoczonych nie uwzględnia żadnej pomocy dla Ukrainy ani Izraela.

W środę amerykański Senat uchwalił tymczasową ustawę budżetową, mająca umożliwić administracji federalnej USA działanie w kolejnych paru miesiącach, do czasu przyjęcia finalnego budżetu. Dotychczasowe prowizorium budżetowe upływało w piątek 17 listopada. Ustawa trafiła do prezydenta Joe Bidena do podpisu. Jego przedstawiciele sygnalizowali, że Biden ją podpisze.

Ustawa została uchwalona przy 87 głosach „za” i 11 „przeciw”. Zakłada finansowanie wydatków budżetowych rządu na obecnych poziomach i przesuwa terminy wygaśnięcia finansowania. Około 20 proc. będzie finansowane do 19 stycznia, a pozostałe 80 proc. do 2 lutego 2024 roku.

„The Washington Post” komentuje, że przyjęcie ustawy jest oznaką deeskalacji pomiędzy Demokratami w Kongresie, a nowym przewodniczącym (spikerem) Izby Reprezentantów, Mike Johnsonem z Partii Republikańskiej. Bez niego, po północy w sobotę nastąpiłby tzw. shutdown i pracownicy federalni, w tym wojskowi, musieliby albo pracować za darmo, albo iść na przymusowe urlopy tuż przed feriami związanymi z obchodzonym w przyszły czwartek świętem dziękczynienia.

Johnson odrzucił wezwania ze strony konserwatywnych Republikanów w izbie niższej, żeby uwzględnić w ustawie m.in. ostre cięcia wydatków budżetowych. Dzięki temu, projekt uzyskał poparcie Demokratów w Izbie, a uzyskane kompromisy wystarczyły, by ustawa przeszła przez senat.

Demokraci w Izbie Reprezentantów uważają przyjęcie ustawy za sukces, dzięki któremu będzie można spokojnie wyjechać z Waszyngtonu na święto dziękczynienia.

„Żadnych cięć wydatków, żadnych skrajnie prawicowych zmian w polityce, żadnego rządowego shutdownu, żadnego głosowania jutro” – powiedział lider mniejszości w Izbie, kongresmen Hakeem Jeffries z Partii Demokratycznej.

Media ukraińskie zwracają jednak uwagę, że tymczasowy budżet nie przewiduje żadnego dodatkowego wsparcia ani dla Ukrainy, ani dla Izraela.

Według „The Washington Post”, senatorowie z Partii Demokratycznej planują zająć się prezydenckim projektem, zakładającym przeznaczenie 106 mld dolarów na pilną pomoc dla Ukrainy, Izraela oraz pomoc humanitarną po powrocie z przerwy świątecznej, związanej ze świętem dziękczynienia.

Dodajmy, że Izba Reprezentantów zatwierdziła już pomoc dla Izraela w wysokości około 14 miliardów dolarów, łącząc ją krytykowanymi przez Senat i Biały Dom cięciami w federalnym urzędzie skarbowym (IRS). Pakiet ten całkowicie pomija Ukrainę.

Jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainy, to jesteśmy w punkcie krytycznym – powiedział ostatnio rzecznik Departamentu Stanu. Przypomniał, że Pentagon wyczerpał już około 95 proc. swoich środków finansowych, przeznaczonych na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w ubiegły czwartek podczas rozmowy z dziennikarzami zastępczyni rzecznika Pentagonu, Sabrina Singh przyznała, że Waszyngton jest zmuszony ograniczyć swoje wsparcie dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków. Poinformowała, że do tej pory departament obrony USA wykorzystał już 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydane zostały m.in. wszystkie fundusze na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego Stany Zjednoczone kupują broń dla ukraińskiej armii. Pentagon może jeszcze przekazać sprzęt wojskowy i broń z własnych zasobów o wartości około 5 mld dol., ale tylko miliard dolarów na uzupełnienie własnego arsenału. Przypomnijmy, że już ponad miesiąc temu informowano, że w budżecie Departamentu Obrony zostało 1,6 mld dolarów wyłącznie na samą broń wysyłaną Ukraińcom. Z kolei w specjalnym funduszu prezydenckim było wówczas 5,4 mld dolarów wyłącznie na zaspokojenie militarnych potrzeb Kijowa. Natomiast w ramach tzw. Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) już wtedy nie było żadnych środków.

Jak informowaliśmy, również Biały Dom oświadczył, że wydano już prawie całą pomoc przewidzianą dla Ukrainy. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział wcześniej, że Stany Zjednoczone wydały już 96 proc. środków przeznaczonych na wszystkie obszary wsparcia Ukrainy od początku wojny, w tym na dostawy broni. Według niego Stany Zjednoczone wydały także ponad 90 proc. środków wydzielonych specjalnie na pomoc wojskową.

Pod koniec września Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 325 mln dol., zawiera dodatkową amunicję, w tym dla systemów obrony powietrznej, a także amunicję kasetową.

washingtonpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply