W Tadżykistanie znajduje się sprzęt Sił Powietrznych Afganistanu, którym piloci uciekli z kraju w obliczu zdobycia władzy przez talibów.

Przewodzący Dowództwu Centralnemu USA gen. Michael Kurilla powiedział, że jego państwo zgadza się na przejęcie przez Tadżykistan co najmniej części sprzętu jaki afgańscy piloci wywieźli do środkowoazjatyckiej republiki. Kurilla przebywał z wizytą w niej w dniach 15-16 czerwca.

Jak podała agencja informacyjna Fergana News gen. Kurilla spotkał się w Tadżykistanie z jego prezydentem Emomalim Rahmonem, a także ministrem obrony, naczelnikiem Sztabu Generalnego miejscowych sił zbrojnych, wiceszefem Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem ich rozmów była stabilizacja sytuacji w regionie oraz zapewnienie bezpieczeństwa granicom Tadżykistanu.

“Jesteśmy wdzięczni Siłom Zbrojnym Republiki Tadżykistanu za zapewnienie bezpieczeństwa samolotom Afgańskich Sił Powietrznych, które dotarły do kraju w sierpniu zeszłego roku. Pomimo faktu, że talibowie wielokrotnie grozili i wysuwali swoje żądania w tym zakresie, samoloty nie zostaną zwrócone talibom, ponieważ nie należą do nich ”- powiedział amerykański generał po spotkaniu z władzami Tadżykistanu.

Jak dodał Kurillo – “Mamy nadzieję, że uda nam się przekazać część lub wszystkie samoloty rządowi Tadżykistanu. Nie mogę powiedzieć na pewno, kiedy dokładnie to nastąpi, ale dokładamy wszelkich starań, aby rozwiązać ten problem”.

Talibowie doszli do władzy w Afganistanie w sierpniu zeszłego roku. Pragnący uniknąć tej władzy żołnierzy i piloci służący wcześniejszym władzom afgańskim uciekli do sąsiednich państw, w tym do Tadżykistanu.

Tadżykistan zajmuje w Azji Środkowej najbardziej nieprzejednaną postawę wobec talibów uważając ich za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa. Afgańscy etniczni Tadżycy stanowili przed ćwierćwieczem i stanowią dziś trzon sił opierających się talibom.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply