W poniedziałek osiem kolejnych amerykańskich myśliwców F-15 wylądowało w bazie w Łasku (województwo łódzkie).

Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały dziś w bazie w Łasku. 8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Informowaliśmy, że także w ubiegłym tygodniu – w czwartek – do bazy lotniczej w Łasku przybyły amerykańskie myśliwce F-15, które wspierają wschodnią flankę w ramach misji NATO Air Policing.

Amerykańskie myśliwce będą ściśle współpracować z Combined Air Operations Center Uedem (CAOC UE) z siedzibą w Niemczech. CAOC odpowiada za kierowanie, przydzielanie zadań i koordynację operacji lotniczych przydzielonych zasobów w całej Europie Północnej w warunkach pokoju, kryzysu i konfliktu. Wielonarodowe sztaby są w bliskim kontakcie z centrami kontroli i raportowania, krajowymi ośrodkami policji lotniczej i dedykowanymi bazami szybkiego reagowania, aby realizować misję NATO Air Policing.

Przypomnijmy, że Biały Dom podjął także decyzję o wysłaniu do Polski kolejnych 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy w związku ze wzrostem napięcia wokół Ukrainy. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że będą stacjonować w południowo-wschodniej części Polski.

Rosja zgromadziła już ponad 100 tys. żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy i w ubiegłym tygodniu rozpoczęła wspólne ćwiczenia wojskowe na terytorium Białorusi oraz ćwiczenia morskie na Morzu Czarnym.

Zobacz także: Brytyjskie MSZ: Rosja może zaatakować Ukrainę w każdej chwili

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply