Grupa wysokich rangą byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa USA miała prowadzić potajemne rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i innymi rosyjskimi politykami związanymi z Kremlem, podał amerykański serwis informacyjny NBC News.

W czwartek, stacja NBC News poinformowała, że grupa wysokich rangą byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa USA miała prowadzić potajemne rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i innymi rosyjskimi politykami związanymi z Kremlem. Rozmowy miały mieć na celu stworzenie podstaw do przyszłych negocjacji w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

„Celem negocjacji było utrzymanie otwartych kanałów komunikacji z Rosją tam, gdzie to możliwe, oraz określenie obszarów potencjalnych przyszłych negocjacji, kompromisów i dyplomacji, aby zakończyć wojnę” – czytamy w raporcie NBC.

Rozmowy miały być prowadzone za wiedzą administracji prezydenta USA Joe Bidena, ale nie na jej polecenie. Byli urzędnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Ławrowem, poinformowali później o rozmowach Radę Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

W programie tego spotkania miały znaleźć się dyskusje na temat losów terytoriów zajętych przez Rosję, których Ukraina może nie być w stanie wyzwolić, a także poszukiwanie rozwiązań dyplomatycznych akceptowalnych dla obu stron.

Zobacz też: Putin pokazał projekt traktatu pokojowego z Ukrainą. Do sieci trafił aneks

Poinformowano, że w dyskusjach „dyplomacji drugiego stopnia” uczestniczyli niektórzy byli urzędnicy Pentagonu ze strony amerykańskiej, w tym Mary Beth Long, była zastępczyni sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, która ma duże doświadczenie w sprawach związanych z NATO.

Źródła podają, że co najmniej jeden były urzędnik USA udał się do Rosji, aby wziąć udział w rozmowach. Po stronie rosyjskiej w dyskusjach mieli uczestniczyć naukowcy, szefowie głównych ośrodków analitycznych i instytutów badawczych oraz inni przedstawiciele rosyjskiego środowiska polityki zagranicznej, którzy mają powiązania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem lub są w stałym kontakcie z decydentami na Kremlu.

NBC News nie ujawniło nazwisk rosyjskich uczestników ze względów bezpieczeństwa. Kancelaria Prezydenta Ukrainy odmówiła komentarza w sprawie konkretnych doniesień opartych na anonimowych źródłach, ale podtrzymała swoje niezmienne stanowisko, że bez Ukrainy nie można rozstrzygnąć losu Ukrainy.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, odrzuciła informacje jako fałszywe.

Kresy.pl/NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply